Start!  |   Wydarzenia  |   Pliki  |   Video  |   Forum  |   Szkolenie  |   Galeria  |   Zawodnicy  |   Linki  |   O nas
21.5.2019
Polski Zwiazek Żeglarski
 


Polski Zwiazek Żeglarski
oficjalna strona www: www.pya.org.pl
adres: 00-791 Warszawa ul. Chocimska 14
telefon: (+22) 8480483


Newsy Polskiego Zwiazku Żeglarskiego na sails.pl

75 lat temu tak pisał 11 maja 1924 r. „STADION”:

„Polski Związek Żeglarski zadeklarował udział w zawodach żeglarskich na Olimpiadzie. Każdy kraj będzie miał w poszczególnej klasie tylko jedną reprezentację. Polska przyjmie udział tylko w klasie monotyp, rywalizując wyłącznie w sztuce prowadzenia łodzi, a nie ich budowy.

Reprezentację Polski na zawody wyśle połączona organizacja Klubów - Polski Związek Żeglarski.

Dotychczas poza poszczególnymi osobami sport żaglowy uprawiają : Polski Klub Jachtowy w Gdańsku, Klub Żeglarski Chojnice, Wojskowy Klub Wioślarski w Warszawie i Akademicki Związek Wioślarski w Warszawie.

Celem wyboru kandydata na olimpiadę dnia 29 maja br. na jeziorze w Chojnicach odbędą się zawody kwalifikacyjne między zawodnikami poszczególnych klubów.” Od spotkania w Tczewskiej Szkole Morskiej i wyboru pierwszego Prezesa, którym został Józef Klejnot – Turski i zaledwie 200, a może 300 osób uprawiających żeglarstwo, minęło trzy czwarte wieku i mamy dziś potężną organizację liczącą 200, może trzysta tysięcy żeglarzy, tysiące jachtów i jesteśmy obecni niemal na wszystkich morzach i oceanach świata. Aczkolwiek Związek powstał dla jednego celu to jednak szybko opowiedział się za szerszą formułą. Wyznaczono więc obok sportu funkcję wychowawczą, popularyzację myśli morskiej, przygotowywanie kadr dla gospodarki morskiej przez szkolenie i twardą szkołę życia. Okres międzywojenny to ogromny wysiłek organizacyjny. Powstawały nowe kluby i ośrodki żeglarskie, takie jak Jastarnia, Gdynia, Narocz i inne. Powstał też jeden z najnowocześniejszych basenów jachtowych na Bałtyku w Porcie Gdyni.

W 1939 r PZŻ zrzeszał 42 kluby i około 5000 członków, dorobek niemały. Nie sposób pominąć dorobku szkutniczego. Projektowali i budowali jachty Antoni Aleksandrowicz, Zbigniew Pluciński, Tadeusz Sołtyk, Leon Tumiłowicz i inni. Budowano wszędzie w Wilnie i Toruniu, Chojnicach i Lwowie, Warszawie i Bydgoszczy. Powstawały jachty proste czasem prymitywne ale dostępne. Także śmiałe konstrukcje jak Konik Morski, czy słynny Korsarz. Nie można pominąć tych co widzieli polskie żeglarstwo na wodach dalekich, choćby Władysław Wagner, który na trzech Zjawach opłynął świat i tylko wybuch wojny nie dał Mu dobić do Gdyni. Wybuch wojny to rabunek naszego dorobku, zniszczenia i zejścia do podziemia. Wielu żeglarzy znalazło się w konspiracji, tamże zaczęli budować jachty, prymitywne bo nie było materiałów, ale z myślą, że po wojnie będą potrzebne . Jachty budowali Mieczysław Boczar, Leon Jensz, Zbigniew Szymański pod kierunkiem znanego później konstruktora Omeg Juliusza Sieradzkiego. Wymienić należy także Mieczysława Plucińskiego twórcę całej rodziny Jachtów P.

W mroczne dni wojny pod nosem okupanta w 1943 roku odbyły się na Wiśle regaty upamiętnione specjalnie wybitnym na tą okazję medalem. Szkolenie prowadzono regularnie pod czujnym okiem kpt. Henryka Fronczaka. Już w lutym 1945 r PZŻ wznowił działalność z Prezesem Mikołajem Osińskim. Niemal dziesięć lat zabrało „lizanie ran” zadanych przez okupanta. Odbudowa zniszczonych przystani, portów, przygotowanie i wyszkolenie nowej kadry, utworzenie od nowa przemysłu jachtowego to wielki wysiłek zważywszy trudne gospodarczo i politycznie lata. W tym dziale mają swoje wielkie zasługi organizacje masowe jak ZHP, Liga Morska, Ludowe Zespoły Sportowe i inni. Dzięki ich pracy żeglarstwo dotarło do małego miasteczka i na wieś. Odwilż 1955 roku - to otwarcie dla żeglarstwa morskich szlaków. Odwiedzano masowo porty sąsiadów nad Bałtykiem, a w 1957 rejs jachtów „Zew Morza” i „Generał Zaruski” do Narwiku otworzył drogę do wypraw dalekomorskich. Następne lata to całe pasmo żeglarskich dokonań. Rejs Leonida Teligi , Krzysztofa Baranowskiego i Krystyny Chojnowskiej- Liskiewicz.. Wspaniałe starty w regatach transatlantyckich Kuby Jaworskiego i Jurka Rakowicza, a także nasz udział w okołoziemskich regatach Whitebrite jachtów Copernicus i Otago. Wypraw i rejsów ma na swym koncie polskie żeglarstwo dużo. Miarą jest przyznawana od wielu lat nagroda Ministra Żeglugi „Srebrny Sekstant” do której pretenduje co roku wiele załóg.

Kilkakrotnie stawali polscy żeglarze do olimpijskich konkurencji , niestety bez większego powodzenia. Dopiero na ostatnich Igrzyskach Olimpijskich „Atlanta 1996” nasz reprezentant zdobył medal i to od razu złoty. Przyszły też sukcesy w klasach olimpijskich i międzynarodowych. Mamy mistrzów Świata i Europy w żeglarstwie lodowym. Ogromnym sukcesem polskiego jachtu i załogi „MK Cafe” było zwycięstwo wraz z zespołem USA w Admiral’s Cup ’97. Od początku swojego istnienia PZŻ wiele uwagi poświęcał poza sportowym i poza rekreacyjnym funkcjom żeglarstwa. Działalność ta została zdynaminizowana w latach 70-tych i 80-tych. Zaowocowała m.in. organizacją kampanii programowej pn.”Mazurska Operacja Żagiel”, stworzeniem programu resocjalizacji i readaptacji czy system edukacji morskiej „1000 Szkół pod Żaglami” W roku jubileuszowym jest czym się pochwalić, Związek konsekwentnie trzyma kurs na rozwój i pomyślność polskiego żeglarstwa.

Tak trzymać !

Wydarzenia zwi±zane z organizacj±:


NEWS
 
5.19Polscy Match Racerzy Atakuj±
5.18Katamarany
5.16Oiler Cup
5.9Żeglarskie mistrzostwa Polski firm budowlanych.
5.9Omega Cup Wdzydze - Otwarcie sezonu
5.7Igrzyska Olimpijskie 2016
5.6Polish Match Tour – pierwsze rozstrzygnięcia!
5.1Zakończyły się regaty o Puchar ARKI
5.1Puchar Arki 2011
4.29Puchar ¦wiata - Hyeres
4.29Zaczyna się pi±ty sezon POLISH MATCH TOUR. Dwie imprezy na pocz±tek!
4.29VI Puchar KS Zatoka Puck
4.206th Université de Nantes Sailing
4.19V Regaty - Memoriał Kpt. Jacka Pawluka / Zawiadomienie
4.19Puchar Komandora JKMW Kotwica
 Najlepsze strony po¶więcone żeglarstwu


© Copyright 2001-2010   sails.pl team
email: do@sails.plhosted by  © no1
Stronę wygenerowano w czasie: 0.112029790878s