Start!  |   Wydarzenia  |   Pliki  |   Video  |   Forum  |   Szkolenie  |   Galeria  |   Zawodnicy  |   Linki  |   O nas
6.7.2022
Joseph Conrad Yacht Club
 


Joseph Conrad Yacht Club
oficjalna strona www: www.jcycchicago.com
adres: 942 W. Montrose, Chicago, IL 60613
telefon: 773.334.2615


Chicago położone nad pięknym, rozległym Lake Michigan stanowi idealną bazę dla żeglarstwa turystycznego, rodzinnego czy też regatowego. W organizowanych od 1898 roku najbardziej znanych, najbardziej prestiżowych regatach "Mackinac Race" - nie brakowało na starcie polskich żeglarzy. W latach trzydziestych jeden z nich - niejaki Jedrzykowski trzykrotnie triumfował na tej imprezie. W roku 1932 na jachcie "Princess Bagheera" oraz w latach 1934-35 na jachcie "Princess Elizabeth" polski żeglarz był najlepszy. Niestety, bliższych szczegółów na jego temat brak. Może właśnie to wydawnictwo przyczyni się do wypełnienia tej luki, do przedstawienia sylwetki tego świetnego żeglarza.

Napływ emigracji z Polski w latach 60-tych spowodował, że wśród nowo przybyłych znalazło się wielu miłośników żeglarstwa. Jeśli stać ich było, kupowali łódki - mniejsze bądź większe. Do klubów amerykańskich nie wstępowali z kilku co najmniej powodów: potrzeba wprowadzającego sponsora, a świeżo przybyli rodacy czuli się zagubieni w nowym świecie, poza tym kłopoty językowe, wreszcie nie dość pieniędzy na opłacenie składek w ekskluzywnych miejscowych jacht klubach.

Taka właśnie grupka młodych - w większości studentów Uniwersytetu Illinois skupiła się wokół Henryka Lubera, który był posiadaczem niewielkiej łódki żaglowej o nazwie "Kormoran". Mieli pierwszą namiastkę tego, czym żyli i pasjonowali się przed wyjazdem z Polski.

Z tą grupa młodych zapaleńców spotkał się w roku 1968 w stoczni przy Damen i Elston Ireneusz Gieblewicz, żeglarz ze Szczecina, który dwa lata wcześniej wylądował w Stanach. Podobnie jak inni i on myślał o zebraniu polskiego żeglarskiego bractwa w jeden klub, jedną organizację. Choćby po to, by wymieniać doświadczenia i poglądy, by mogli spotykać się ludzie o podobnych zainteresowaniach, by może - drogą składek - zakupić w przyszłości jakiś jacht klubowy.

Od słowa do słowa doszło do założycielskiego zebrania, które odbyło się w mieszkaniu prywatnym jednego z członków założycieli - Zygmunta Maliszewskiego, prezesa Okręgu 2 Ligi Morskiej, przy ulicy 2206 N.Le Claire. 2 listopada 1969 roku powołany został oddział Ligi Morskiej jako jacht klub "Josaph Conrad". Na zebraniu tym dokonano wyboru pierwszego zarządu klubu. Pierwszym komandorem został Henryk Luber,

Wydarzenia związane z organizacją:


NEWS
 
5.19Polscy Match Racerzy Atakują
5.18Katamarany
5.16Oiler Cup
5.9Żeglarskie mistrzostwa Polski firm budowlanych.
5.9Omega Cup Wdzydze - Otwarcie sezonu
5.7Igrzyska Olimpijskie 2016
5.6Polish Match Tour – pierwsze rozstrzygnięcia!
5.1Zakończyły się regaty o Puchar ARKI
5.1Puchar Arki 2011
4.29Puchar Świata - Hyeres
4.29Zaczyna się piąty sezon POLISH MATCH TOUR. Dwie imprezy na początek!
4.29VI Puchar KS Zatoka Puck
4.206th Université de Nantes Sailing
4.19V Regaty - Memoriał Kpt. Jacka Pawluka / Zawiadomienie
4.19Puchar Komandora JKMW Kotwica
 Najlepsze strony poświęcone żeglarstwu


© Copyright 2001-2010   sails.pl team
email: do@sails.plhosted by  © no1
Stronę wygenerowano w czasie: 0.0669400691986s