Start!  |   Wydarzenia  |   Pliki  |   Video  |   Forum  |   Szkolenie  |   Galeria  |   Zawodnicy  |   Linki  |   O nas
19.8.2022

 


16:06:00 22.11.2003
Ocena Klasy Cadet  //  Inne informacje - 2003


Chcesz dostawać powiadomienia o nowych artykułach na sails.pl?
Kilknij tutaj!!!

  

W odpowiedzi na propozycję przedstawioną na Kursokonferencji szkoleniowej trenerów i instruktorów żeglarstwa odbywającej się w dniach 20-21.11.2003r w Gdańsku, dotyczącej proponowanych zmian w systemie rywalizacji dzieci i młodzieży przedstawioną przez grupę powołaną na wniosek Kapitanatu Sportowego PZŻ, stwierdzam, że w ogólnym zarysie koncepcja ta jest dobra.

Niestety nie zgadzam się z opracowaniem dotyczącym rozwoju i oceny klasy Cadet. W ocenę klasy wkradły się nieścisłości, oraz błędy i przekłamania wynikające ze zbyt powierzchownego przyjrzeniu się polityki i rozwoju poszczególnych klas regatowych. W szczególnym wypadku dotyczy to klasy Cadet.

Uważam, że osoby przygotowujące ten temat nie były zainteresowane prawdziwym i obiektywnym przedstawieniem opinii o klasie Cadet.

Wnioskuje to po tym, że trenerzy przedstawiając propozycję zmian, w swoich macierzystych klubach nie prowadzą sekcji klasy Cadet ( nie dotyczy to MOS - 2 Warszawa) i nie znają aktualnej polityki klubów i Pol.S.K.C. dotyczącej tej klasy.

Pierwsza przedstawiona opinia

Już na początku oceny działalności klasy Cadet, przedstawiając ogólną ilość startujących załóg w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Pucku w roku 2003, nie powiedziano prawdy informując zebranych, że startowało 30 załóg. W tym czasie w Pucku startowało 47 załóg w dwóch kategoriach tj. 94 zawodników.

Przedstawienie klasy tylko na podstawie oceny ilości startujących załóg podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży przedstawia obraz zafałszowany.

W sezonie 2003 po raz pierwszy od wielu lat do startu mogły przystąpić tylko załogi biorące udział w eliminacjach. W ubiegłych latach prawo startu miały wszystkie załogi zgłaszające się do OOM. Ograniczenia wprowadzono na wniosek organizatora olimpiady, który stwierdził, że nie może dopuścić do regat tak dużej ilości startujących załóg. W wyniku tej decyzji nastąpiło wyraźnie zmniejszenie ilości startujących zawodników w OOM.

Nie biorąc pod uwagę Pucharu Polski ( w opracowaniu podano tylko ilość sklasyfikowanych zawodników w klasie Optymist), nie podano faktycznej ilości startującej młodzieży w klasie Cadet, startującej na regatach ogólnopolskich.

W sezonie 2003 sklasyfikowano w Pucharze Polski 76 załóg tj. 152 zawodników. Naturalnie podana jest to tylko ilość zawodników, którzy chociaż raz wystartowała w regatach ogólnopolskich. Zabrakło tu ok. 30 załóg, które startowało na regatach lokalnych ( min. Suwałki, Giżycko, Poznań, Ełk, Pisz, Krynica Morska), nie klasyfikowanych do Pucharu Polski.

Daje to ok. 106 załóg tj. 212 zawodników na co dzień żeglujących na łodziach klasy Cadet w Polsce.

Z podanej ilości startujących w regatach zawodników widać, że jest to druga klasa pod względem ilości szkolonej młodzieży w Polsce.

Nie podanie tych faktów podczas prezentacji klasy daje mylne i krzywdzące wyobrażenie o prowadzonej pracy wykonywanej na co dzień przez kluby, trenerów i zawodników w klasie Cadet.

Druga przedstawiona opinia

Z wypowiedzi prowadzących prelekcję, wynika, że klasa nie przygotowuje zawodników do pływania na klasach olimpijskich. Niestety i tu słuchacze zostali wprowadzeni w błąd.

Nie będę dowodził, ( bo według mojej wiedzy to nie ma sensu, aby udowodnić prowadzącym prelekcję bezsensowność tej opinii) że w historii żeglarstwa polskiego z klasy Cadet wyszła pokaźna ilość żeglarzy, którzy w późniejszej swojej karierze sportowej godnie reprezentowali kraj startując na klasach olimpijskich oraz na innych klasach regatowych. (min. Słonka, Hornet, Latający Holender, 730, Micro, Europa i wielu innych).

Podam tylko jeden przykład z ostatnich trzech - czterech lat w klasie 470. Zawodnicy schodzący z Cadeta reprezentowali w tej klasie min. takie kluby jak: Spójnia Warszawa, Baza Mrągowo, YKP Gdynia.

W sezonie 2003 zawodnicy Ci zdobyli ok. 161 pkt. na 248pkt. możliwych na regatach rangi Mistrzostw Polski , flotowych i meczowych.

Jak na zawodników ( według prowadzących prezentację), którzy wyszli z klasy, która nie przygotowuje zawodników do pływania na klasach olimpijskich, to jest chyba wystarczająca ilość punktów zdobytych w klasyfikacji dzieci i młodzieży, świadcząca o wystarczającym przygotowaniu tych zawodników w klasie Cadet do pływania w klasach olimpijskich.

Trzecia przedstawiona opinia

Opinia, że klasa jest stara i nie rozwojowa jest też opinią błędną. Łódź klasy Cadet została zmodyfikowana ok. 1997 roku. Jest to łódź wykonana z laminatu bez komory wypornościowej na rufie. ( to tylko jedna z wielu modyfikacji łodzi MK 4 ). W tej chwili jest to jedna z najbezpieczniejszych łodzi szkoląca dzieci i młodzież w klasach przygotowawczych. O popularności w świecie wystarczy powiedzieć to , że odbywają się regaty rangi Mistrzostw Świata, Europy, skupiająca młodzież z ponad 15 krajów, w których startuje ok. 180 łodzi (np. w Mistrzostwach Świata i Regatach Promocyjnych). Zawodnicy z naszego kraju już od kilku lat stanowią czołówkę światową na tego typu imprezach. Zdobyty medal na Mistrzostwach Europy, oraz pozycje 5, 7 w ciągu ostatnich dwóch lat na Mistrzostwach Świata świadczy o dobrym wyszkoleniu polskich żeglarzy startujących w tej klasie.

Podając tylko w wielkim skrócie fakty przeczące opinii wygłoszonej przez opracowujących projekt zmian w polityce klas, uważam, że propozycja o zmniejszeniu ilości punktów zdobywanych w systemie rywalizacji dzieci i młodzieży na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w przez klasę jest wysoce nieprzemyślana i nieodpowiednia.

Proszę o opinie innych trenerów polskich na ten temat. Zapraszam do forum na stronie Pol.S.K.C. w tej sprawie. www.cadet.sails.pl

Prezes
Polskiego Stowarzyszenia Klasy Cadet

wypowiedz się na FORUM
NEWS
 
5.19Polscy Match Racerzy Atakują
5.18Katamarany
5.16Oiler Cup
5.9Żeglarskie mistrzostwa Polski firm budowlanych.
5.9Omega Cup Wdzydze - Otwarcie sezonu
5.7Igrzyska Olimpijskie 2016
5.6Polish Match Tour – pierwsze rozstrzygnięcia!
5.1Zakończyły się regaty o Puchar ARKI
5.1Puchar Arki 2011
4.29Puchar Świata - Hyeres
4.29Zaczyna się piąty sezon POLISH MATCH TOUR. Dwie imprezy na początek!
4.29VI Puchar KS Zatoka Puck
4.206th Université de Nantes Sailing
4.19V Regaty - Memoriał Kpt. Jacka Pawluka / Zawiadomienie
4.19Puchar Komandora JKMW Kotwica
 
© Copyright 2001-2010   sails.pl team
email: do@sails.plhosted by  © no1
Stronę wygenerowano w czasie: 0.0842700004578s