Start!  |   Wydarzenia  |   Pliki  |   Video  |   Forum  |   Szkolenie  |   Galeria  |   Zawodnicy  |   Linki  |   O nas
19.8.2022

 


12:35:00 4.1.2003
Sail Academy Winter Cup i podsumowanie roku  //  Inne informacje - sezon 2002


Chcesz dostawać powiadomienia o nowych artykułach na sails.pl?
Kilknij tutaj!!!

  

Sail Academy, organizatorzy regat, to takie stowarzyszenie, ktore krzewi we Włoskim narodzie ideę regat o Puchar Ameryki i samej formuły match racing. Oprócz floty meczowej jachtów J-22, posiada również 3 jachty klasy IACC - jednostki zaspołu Prada z poprzedniej edycji Pucharu Ameryki. Nic tylko pozazdrościć takich warunków pracy. Ekipa ta z powodzeniem realizuje szkolenie żeglarzy regatowych jak i zarabia wożąc tzw. incentives czyli organizując szkolenia motywacyjne dla firm.

Nasz M.R.M. Match Race Team reprezentujący Fundację Sportów Żeglarskich w składzie: Przemek Tarnacki (sternik), Michał Szmul (żagle przednie), Piotr Wojewski (grot, dziób) stawiła się w Genui dzień przed regatami na zaplanowany wcześniej trening. O ile jednak na treningu powiewało do 4B to pierwszego dnia regat spuchło niemal do zera. W tych loteryjnych trochę warunkach wygraliśmy 3 wyścigi i przegralismy jeden ulegajac rozstawionemu z numerem 1 Francuzowi Mathieu Richard'owi (numer 7 na liście ISAF).

Drugi dzień regat zaczął się od dokończenia rundy każdy z każdym. Dość gładko wygraliśmy kolejne 3 wyścigi z wyżej notowanymi od siebie rywalami. W międzyczasie wzmagał się wiatr (w podmuchach do 6B) i rosła fala w kierunku przeciwnym do kierunku wiatru. Urozmaiciło to wyścigi, gdyż na rozgrywce przed startowej należało umiejętnie wykorzystać duże fale tak, aby pomagały one manewrować jachtami, czasem obracając je w miejscu. Na spinakerach z kolei pływaliśmy pod falę.

Po rozegraniu round-robin okazało się, że trzy załogi są liderami i mamy remis: Richard, Ferrarese (40 na liście ISAF) i Tarnacki (72). Zarządzono dogrywkę Tarnacki- Ferrarese, którą wygraliśmy. W finale tej rundy spotkaliśmy się zatem ponownie z Richardem. To również młody zawodnik mający już duże sukcesy na koncie (sternik zwycięskiego jachtu Mumm 30 w regatach Tour de France, 9 zawodnik Mistrzostw świata w Match Racingu w 2002). Bez kompleksów wygraliśmy z nim start i konsekwentnie pilnując utrzymywaliśmy cały czas parę metrów przewagi. Dramat nastąpił na ostatniej boi, tuz przed metą, kiedy wciągnięty spinaker zaplątał się. Piotr szybko poradził sobie z problemem ale Mathieu odpalił żagiel od razu i zdążył uciec na parę metrów, których nie oddał już do mety. Po przejściu linii mety okazało się, że wieje już naprawdę dobrze, że pękły spinakerbomy na jachtach i zrezygnowano z półfinałów i finałów a ostatecznymi wynikami regat będą wyniki pierwszej rundy. Trochę szkoda, bo było naprawdę blisko...

Z wyniku jestem jednak bardzo zadowolony. Cieszą nas starty: 100% wygranych. Cieszy mnie postawa Michała i Marcina z całego sezonu, z którymi doskonale mi się pływa już parę dobrych lat oraz Piotra, który szybko adaptuje się do jachtów większych niż jednoosobowe, na których pływał do tej pory.

Cieszy nas w końcu awans o 200 miejsc w rankingu ISAF za ostatni rok. Po rozegraniu tylko 6 imprez w sezonie 2002 zajmujemy 56 pozycję, która na pewno ułatwi nam uzyskanie zaproszeń na regaty wyższego stopnia w sezonie 2003. Dzięki naszemu sponsorowi, firmie M.R.M. z Gdańska nasz plan na przyszły rok uwzględnia stworzenie zawodowej ekipy meczowej oraz starty w minimum 12 imprezach match racingowych na świecie. Będziemy walczyć o zaproszenie na Mistrzostwa Europy w Match Racingu do Rosji oraz o wejście do pierwszej 30-tki listy ISAF, choć na pewno nie będzie to łatwe, biorąc pod uwagę rychły koniec Pucharu Ameryki 2003 i powrót doskonałych żeglarzy z Nowej Zelandii na mecze do Europy. Nasze przygotowania idą już pełną parą.

Przemysław Tarnacki

wypowiedz się na FORUM
NEWS
 
5.19Polscy Match Racerzy Atakują
5.18Katamarany
5.16Oiler Cup
5.9Żeglarskie mistrzostwa Polski firm budowlanych.
5.9Omega Cup Wdzydze - Otwarcie sezonu
5.7Igrzyska Olimpijskie 2016
5.6Polish Match Tour – pierwsze rozstrzygnięcia!
5.1Zakończyły się regaty o Puchar ARKI
5.1Puchar Arki 2011
4.29Puchar Świata - Hyeres
4.29Zaczyna się piąty sezon POLISH MATCH TOUR. Dwie imprezy na początek!
4.29VI Puchar KS Zatoka Puck
4.206th Université de Nantes Sailing
4.19V Regaty - Memoriał Kpt. Jacka Pawluka / Zawiadomienie
4.19Puchar Komandora JKMW Kotwica
 
© Copyright 2001-2010   sails.pl team
email: do@sails.plhosted by  © no1
Stronę wygenerowano w czasie: 0.0928289890289s