Start!  |   Wydarzenia  |   Pliki  |   Video  |   Forum  |   Szkolenie  |   Galeria  |   Zawodnicy  |   Linki  |   O nas
5.6.2020

 


12.10.2002
NIVEA Błękitne Żagle - Mrągowo  //  Nivea - Błękitne Żagle


Chcesz dostawać powiadomienia o nowych artykułach na sails.pl?
Kilknij tutaj!!!

  

 
To tu, na weekend 12 i 13 października, błękitni 
żeglarze wyznaczyli sobie ostatnie w tym roku, piąte 
już z kolei spotkanie. Po krakowskim Zakolu Wisły, 
poznańskiej Malcie, Zatoce Gdańskiej i Małym Jezioraku 
w Iławie przyszedł czas na rozegranie błękitnych regat 
na jeziorze Czos w Mrągowie. 
Współorganizatorem regat była kuźnia żeglarskich 
talentów, słynna Baza Mrągowo - Szkoła Mistrzostwa 
Sportowego, z której pochodzi cała plejada gwiazd 
żeglarstwa. To stąd wywodzą się liczni mistrzowie 
Polski, Europy, olimpijczycy. Najsłynniejszym 
absolwentem mrągowskiej Bazy jest Karol Jabłoński - 
mistrz świata w match racingu, wielokrotny bojerowy 
mistrz świata i Europy oraz szef syndykatu Polska 1 
przygotowującego się do regat America's Cup.

W sobotę błękitni optymiści rozegrali jeden wyścig o Błękitną Wstęgę jeziora Czos. Bardzo zimny wiatr o sile 4-5 stopni w skali Beauforte'a nie odstraszył młodych żeglarzy spod znaku NIVEA i 138 łódeczek z błękitnymi żagielkami wystartowało do jedynego tego dnia wyścigu. Już na starcie trwała zacięta walka o jak najlepszą pozycję wyjściową. I wreszcie wystartowali. Silny wiatr sprawił, że wyścig był bardzo emocjonujący i obfitował w wiele nieoczekiwanych zwrotów akcji. Wszyscy zawodnicy walczyli jednak bardzo dzielnie, a słabsi z nich nadrabiali braki niepohamowaną ambicją. Na szczęście żaden z żeglarzy nie zaliczył tego dnia wywrotki, o jaką w takich warunkach wiatrowych nie było trudno. Kąpiel w lodowatych wodach jeziora Czos z pewnością nie należałaby do przyjemności. Po zaciętej walce zwycięstwo przypadło w udziale Łukaszowi Ławickiemu z Gdyni. W chwilę za nim, niemal równocześnie, walcząc do ostatniego metra, na metę wpłynęło dwóch kolejnych zawodników.

"Żeglarstwo trenuję już prawie dwa lata. W Regatach NIVEA Błękitne Żagle biorę udział po raz trzeci. Wcześniej startowałem w Poznaniu i w Iławie, ale dopiero tu, w Mrągowie, udało mi się wygrać. Jestem bardzo zadowolony z tego zwycięstwa, tym bardziej, że niełatwo mi ono przyszło. Do Mrągowa przyjechało bardzo dużo dobrych zawodników, niektórzy z nich żeglują już od czterech lat. Na górnej boi byłem dopiero czwarty, ale w fordewindzie wybrałem korzystny hals i stopniowo doganiałem rywali. Na dolnym znaku utworzyła się "tratwa" i dzięki temu udało mi się uzyskać prowadzenie i nie oddać go do mety. Poza tym muszę przyznać, że jezioro Czos, na którym żeglowałem drugi raz w życiu, jest bardzo dobrym akwenem do żeglowania; wieją tutaj silne wiatry, "chodzi" mnóstwo szkwałów, a wraz z nimi duże zmiany, na których można dużo zyskać" - mówi dziewięcioletni Łukasz Ławicki z UKŻ OPTI CWM Gdyni.

Wyniki Błękitnej Wstęgi jeziora Czos (pierwsze trzy miejsca):

1. Łukasz Ławicki, UKŻ OPTI CWM Gdynia 2. Konrad Semsch, YKP Gdynia 3. Zbigniew Melnyk, UKŻR Niegocin Giżycko

Podobnie jak w klasyfikacji generalnej, także w klasyfikacji dziewczynek czołowe miejsca przypadły w udziale żeglarkom ze "słonowodnych" klubów. Pierwszą na mecie dziewczynką była Marta Skowronek z UKŻ OPTI CWM Gdynia (7 miejsce w klasyfikacji generalnej), tuż za nią zameldowała się Alicja Zielke z UKS Zatoka Puck (17 msc.) oraz reprezentująca barwy UKS Łeba Patrycja Barczyk (24 msc.)

Po południu, podobnie jak miało to miejsce na Regatach NIVEA Błękitne Żagle w Iławie, w szranki stanęli trenerzy. Niestety dorośli nie okazali się tak odważni jak mali optymiściarze i wielu z nich odstraszył silny lodowaty wiatr. Zaledwie czterech trenerów podjęło wyzwanie i wystartowało w wyścigu prawdy. Po gromkim dopingu swych podopiecznych i dość wyrównanej walce na wodzie, jako pierwszy linię mety przeciął Arek Komorowski, trener UKŻ OPTI CWM Gdynia.

Niedziela była drugim dniem Regat NIVEA Błękitne Żagle w Mrągowie. Warunki pogodowe niewiele zmieniły się od soboty, tyle że lodowaty wiatr był jeszcze bardziej porywisty niż poprzedniego dnia. Wszyscy byli zgodni, że dla niektórych zawodników, zwłaszcza tych najmłodszych i najmniej doświadczonych, warunki są naprawdę ekstremalne i żeglowanie w nich to prawdziwa szkoła przetrwania. Z powodu przejmującego zimna, które dało się mocno we znaki także organizatorom i trenerom, komisja sędziowska podjęła decyzję o puszczeniu tylko jednego wyścigu z zaplanowanych trzech. Na start w tak trudnych warunkach zdecydowało się 130 młodych żeglarzy. Jak zwykle na Regatach NIVEA Błękitne Żagle, błękitni optymiściarze potraktowali wyścig bardzo ambitnie i na trasie rozgorzała zacięta walka o najlepsza pozycję - najpierw na starcie, a następnie na kolejnych znakach kursowych. Ładnie spisali się zawodnicy z Giżycka, którzy zajęli dwa miejsca w pierwszej trójce. Wysoką klasą zaprezentował Dawid Jarocki, którego pamiętamy z regat w Iławie. Dawid wygrał tam Błękitną Wstęgę.

"Nie ukrywam, że bardzo cieszę się ze zwycięstwa w Mrągowie. Warunki na jeziorze Czos były bardzo trudne, w silnych szkwałach miałem problemy z wybalastowaniem łódki. Nie było też łatwo ze względu na przejmujące zimno, tym bardziej że wodując łódkę wpadłem po kolana do lodowatej wody. Konkurencja także była bardzo silna. Cały czas płynąłem na drugiej pozycji, ale w pewnym momencie w silnym szkwale wszedłem w ślizg i zostawiłem rywalkę w tyle. Prowadzenia nie oddałem już do mety" - mówi trzynastoletni Dawid Jarocki, który żeglarstwo uprawia już cztery lata.

Zwycięzcy Regat NIVEA Błękitne Żagle w Mrągowie (pierwsze trzy miejsca):

1. Dawid Jarocki, UKŻR Giżycko 2. Alicja Zielke, UKS Zatoka Puck 3. Zbigniew Melnyk, UKŻR Giżycko

Trudne niedzielne warunki sprzyjały błękitnym żeglarkom, które w klasyfikacji generalnej zajęły zdecydowanie lepsze miejsca niż w sobotę. Dość powiedzieć, że pierwsza w klasyfikacji dziewczynek Alicja Zielke reprezentująca UKS Zatoka Puck, była druga w klasyfikacji generalnej, zostawiając za rufą wielu chłopców - potencjalnych faworytów. Druga dziewczynka, Natalia Kużel z UKS Zatoka Puck była siódma w klasyfikacji generalnej, a trzecia Marta Skowronek z UKŻ OPTI CWM Gdynia była dziewiętnasta w całej stawce. Swoją klasę potwierdziły więc Alicja Zielke i Marta Skowronek, które w sobotę w klasyfikacji dziewczynek, także znalazły się w pierwszej trójce.

Po emocjonującym wyścigu i zapakowaniu sprzętu przyszedł wreszcie czas na uroczyste zakończenie regat, które tradycyjnie już poprowadziła Monika "Żaba" Stasiak ze znanym szantymenem Mirkiem "Kowalem" Kowalewskim. Dłonie zwycięzców regat uścisnął sam Heinz-Jürgen Stüting, prezes Beiersdorf-Lechia S.A. On też wręczył zawodnikom puchary, wspaniałe pluszowe zabawki i torby wypełnione kosmetykami NIVEA. Ostatnie w tym sezonie Regaty NIVEA Błękitne Żagle i tegoroczna edycja Programu zostały zakończone. Błękitni optymiści spotykali się na pięciu imprezach: w Krakowie, Poznaniu, Gdyni, Iławie oraz Mrągowie i już nie mogą się doczekać, kiedy odbędą się następne, przyszłoroczne Regaty NIVEA Błękitne Żagle. Wszyscy zgodnie zapowiadają, że na wiosnę postawią swe błękitne żagle i na pewno staną na starcie regat.

Młodych żeglarzy spod znaku NIVEA z pewnością ucieszy fakt, ze ich przyjaciel, Heinz-Jürgen Stüting, prezes Beiersdorf-Lechia S.A. obiecał kontynuację Programu w przyszłym roku: "Regaty w Mrągowie to ostatnia w tym roku impreza w ramach Programu NIVEA Błękitne Żagle. Jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowego przebiegu akcji. Na regatach w Krakowie, Poznaniu, Gdyni i Iławie obserwowaliśmy maluchy na łódkach, a na brzegu dopingujących trenerów, rodziców, dziadków. Ta niesamowita atmosfera udziela się też publiczności, nie związanej z żeglarstwem. Program ma na celu promowanie żeglarstwa jako aktywnej formy wypoczynku dzieci oraz ich rodzin i w tym roku znakomicie udało się nam go zrealizować. Jestem dumny z faktu, iż marka NIVEA patronuje tak wyjątkowej i pożytecznej akcji. Z przyjemnością obserwuję rozbawione dzieci, które jednocześnie bardzo poważnie traktują swoje regatowe żeglowanie. Jestem przekonany, że spośród nich wyrośnie wielu sportowców i wspaniałych ludzi. Program z założenia jest długofalowy. Ten rok był rokiem pilotażowym i obecnie rozpoczynamy pracę nad kształtem przyszłorocznej edycji" - powiedział Heinz-Jürgen Stüting, prezes Beiersdorf-Lechia S.A.

Pełen błękitnego optymizmu jest także autor i dyrektor Programu NIVEA Błękitne Żagle, znany regatowiec Zbigniew Malicki: " Spodziewaliśmy się, co prawda dużej popularności Programu, ale rzeczywistość przerosła nasze oczekiwania. Spotkaliśmy się z wielkim zaangażowaniem klubów, trenerów i rodziców, z wielką życzliwością lokalnych władz i mediów. Setki roześmianych twarzy, które nam towarzyszyły na każdym etapie utwierdziły nas w przekonaniu, że trafiliśmy w dziesiątkę z Programem. Będziemy teraz intensywnie pracować nad jego nową edycją w przyszłym roku.

wypowiedz się na FORUM
NEWS
 
5.19Polscy Match Racerzy Atakują
5.18Katamarany
5.16Oiler Cup
5.9Żeglarskie mistrzostwa Polski firm budowlanych.
5.9Omega Cup Wdzydze - Otwarcie sezonu
5.7Igrzyska Olimpijskie 2016
5.6Polish Match Tour – pierwsze rozstrzygnięcia!
5.1Zakończyły się regaty o Puchar ARKI
5.1Puchar Arki 2011
4.29Puchar Świata - Hyeres
4.29Zaczyna się piąty sezon POLISH MATCH TOUR. Dwie imprezy na początek!
4.29VI Puchar KS Zatoka Puck
4.206th Université de Nantes Sailing
4.19V Regaty - Memoriał Kpt. Jacka Pawluka / Zawiadomienie
4.19Puchar Komandora JKMW Kotwica
 
© Copyright 2001-2010   sails.pl team
email: do@sails.plhosted by  © no1
Stronę wygenerowano w czasie: 0.220502853394s