Start!  |   Wydarzenia  |   Pliki  |   Video  |   Forum  |   Szkolenie  |   Galeria  |   Zawodnicy  |   Linki  |   O nas
19.8.2022

 


02:40:00 27.6.2002
OLIMPIJSKIE ŻAGLE W OKRESIE WAKACYJNYM  //  Inne informacje - sezon 2002


Chcesz dostawać powiadomienia o nowych artykułach na sails.pl?
Kilknij tutaj!!!

  

Niezbyt dobrze rozpoczęła się dla nas tegoroczna batalia o medale mistrzostw świata i Europy w klasach olimpijskich. Na dalekich Hawajach załoga klasy 49er wypadła zdecydowanie poniżej oczekiwań, finiszując ostatecznie na 23 miejscu.

Taki jest sport - bezwzględny, stawiający wysokie wymagania, bardziej wymagający niż dyrektor w niejednej firmie, raz wraca się z tarczą innym razem na tarczy. Dziwią mnie jednak stwierdzenia przeczytane w prasie, że brakowało pieniędzy na przygotowania, panował chaos związany z wyjazdem załogi na te regaty etc. Polski Związek Żeglarski zapewnił zawodnikom niemal 60 dni szkoleniowych realizowanych głównie za granicą. Załoga miała możliwość wzięcia udziału we wszystkich dotychczasowych prestiżowych imprezach międzynarodowych, będąc klasyfikowana dzięki temu na 2 miejscu w rankingu Pucharu Świata. Dodatkowo zostali wyposażeni w całkowicie nowy sprzęt regatowy (kadłub, omasztowanie i żagle) wartości 70 tysięcy złotych. Wysłanie sprzętu na drugi koniec świata (Hawaje), łatwym i tanim zadaniem nie jest. Mimo początkowych trudności organizacyjnych i finansowych, na miesiąc przed rozpoczęciem regat podjęta została ostateczna decyzja o udziale zawodników w tej imprezie (nawiasem mówiąc wiele osób zaangażowanych było w pomoc naszej załodze, za co niniejszym bardzo dziękuje).

Zgodnie z polską tradycją najlepiej obarczyć winą tych najgorszych z najgorszych, czyli Związek, którego głównym celem jest przeszkadzanie zawodnikom w osiąganiu sukcesów olimpijskich i życiowych (przepraszam, ale takie mam odczucie śledząc komentarze pojawiające się w znanej gazecie sportowej). Przekonałem się po raz kolejny (oby ostatni), że nie można być "dobrym wujkiem", czasem potrzebna jest "pieśń kata". Czas najwyższy zakasać rękawy i zabrać się do rzetelnej pracy treningowej. Inaczej nie tylko medal, ale i same Igrzyska oddalą się bezpowrotnie. Wydaje mi się jednak, że wszyscy mamy jednak wspólny cel.

Dopiero teraz zaczyna się dla nas bardzo gorący okres, a starty główne odbywać się będą niemalże jeden po drugim. Dzisiaj rozpoczął się Tydzień Kiloński (Kieler Woche), w którym udział bierze niemal cała reprezentacja Polski. Już lada dzień duża grupa naszych zawodników rozpocznie rywalizację w prestiżowej imprezie Światowych Igrzyskach Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF u wybrzeży Marsylii. Zawodnicy klasy Laser: Maciej Grabowski i Marcin Rudawski, najlepsze krajowe załogi w klasie 470: Tomasz Stańczyk i Tomasz Jakubiak oraz Rafał Sawicki z Pawłem Nowakowskim, wspomagani przez Kasię Szotyńską w klasie Laser Radial, kobiecy team 470 Martę Petrasz i Gabrielę Brzóskę oraz załogi mało znanych u nas klas J80 i Hobie Cat 16, rywalizują wśród 1000 żeglarzy w regatach o bardzo dużym wydźwięku medialnym.

Od 5 lipca u wybrzeży Turcji w Cesme o tytuł Mistrza Europy walczyć będą nasi "finniści". W tym przypadku duże nadzieje wiążemy tradycyjnie już z Mateuszem Kusznierewiczem, ale ponadto z żeglującymi na coraz wyższym poziomie braćmi Wacławem i Rafałem Szukielami. Ci sami zawodnicy, już niecały tydzień później, walczyć będą o mistrzostwo świata na olimpijskim akwenie w Atenach. Regaty będą pierwszą kwalifikacją olimpijską w tej klasie, a pierwszych 8 zawodników w relacji państw zapewni swoim związkom żeglarskim spokojny sen przed Igrzyskami Olimpijskimi.

W międzyczasie w Vallensbaek koło Kopenhagi Maciej Grabowski bronić będzie wywalczonego przed rokiem tytułu Mistrza Europy w klasie Laser. Świeżo upieczony magister ekonomii nie będzie miał łatwego zadania, bo rywalizacja w tej klasie jest niezwykle trudna. Liczymy jednak, że Maciek potwierdzi swoje nieprzeciętne umiejętności.

Zaraz po Mistrzostwach Europy w klasach 470 i 49er, które odbędą się na przełomie lipca i sierpnia odpowiednio w Estonii i Norwegii, czekają nas emocje na arenie krajowej. Rozgrywana w dniach 13-17 sierpnia kolejna edycja regat Gdynia Sailing Days zbierze na starcie znakomitych zawodników z kraju i, mamy nadzieję, także z zagranicy. Niestety zbieżność terminów z pierwszym testem przedolimpijskim w Atenach (Pre-Olympic Test Events) nie pozwoli wziąć udziału najlepszym zawodnikom z poszczególnych nacji. Jest to jednak niepowtarzalna szansa dla tzw. dublerów. Nieco wcześniej w dniach 25-28 sierpnia we Władysławowie o tytuły Mistrzyń Polski walczyć będą zawodniczki klasy Europa. Na początku sierpnia o to samo trofeum zabiegać będą "Laserowcy" w Trzebieży.

Emocji jak widać brakować nie będzie. Trzymajmy kciuki za naszych i życzmy im samych sukcesów.

wypowiedz się na FORUM
NEWS
 
5.19Polscy Match Racerzy Atakują
5.18Katamarany
5.16Oiler Cup
5.9Żeglarskie mistrzostwa Polski firm budowlanych.
5.9Omega Cup Wdzydze - Otwarcie sezonu
5.7Igrzyska Olimpijskie 2016
5.6Polish Match Tour – pierwsze rozstrzygnięcia!
5.1Zakończyły się regaty o Puchar ARKI
5.1Puchar Arki 2011
4.29Puchar Świata - Hyeres
4.29Zaczyna się piąty sezon POLISH MATCH TOUR. Dwie imprezy na początek!
4.29VI Puchar KS Zatoka Puck
4.206th Université de Nantes Sailing
4.19V Regaty - Memoriał Kpt. Jacka Pawluka / Zawiadomienie
4.19Puchar Komandora JKMW Kotwica
 
© Copyright 2001-2010   sails.pl team
email: do@sails.plhosted by  © no1
Stronę wygenerowano w czasie: 0.0994639396667s