Start!  |   Wydarzenia  |   Pliki  |   Video  |   Forum  |   Szkolenie  |   Galeria  |   Zawodnicy  |   Linki  |   O nas
16.2.2019

 


15:11:00 31.8.2010
Marek Stańczyk wygrywa w Olsztynie. Podwójnie.  //  Polish Match Tour


Chcesz dostawać powiadomienia o nowych artykułach na sails.pl?
Kilknij tutaj!!!

   Zakończyły się 3 dniowe regaty From Olsztyn Match Race. Była to ostatnia runda Polish Match Tour 2010 – cyklu 6 żeglarskich regat match racingowych. Zawody odbyły sie na jeziorze Krzywe w Olsztynie przy plaży miejskiej MOSiR. Regaty zaliczane były do rankingu Pucharu Świata Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF, a udział w nich wzięło 12 załóg z Polski i zagranicy. W regatach triumfował Marek Stańczyk i dzięki wygranej zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji końcowej cyklu PMT.

Po czwartkowych treningach, piątek i sobota to dni przeznaczone na przeprowadzenie eliminacji. Zaplanowano rozegranie pełnej rundy każdy z każdym (Round Robin) czyli 66 wyścigów. Piątkowa aura to ciągły opad deszczu, ale też stały umiarkowany wiatr. Udało się rozegrać 28 wyścigów a na czele znajdowała się trójka faworytów: Stańczyk, Tarnacki i Zajączkowski.
Sobota to także deszczowa pogoda i słabszy zmienny wiatr. Odbyły się kolejne 26 wyścigów, co oznaczało, że dokończenie eliminacji mialo nastąpić w niedziele kosztem odwołania rundy ćwierćfinałowej. Przed niedzielnymi wyścigami pewnym awansu do półfinałów był tylko Stańczyk z 10 wygranymi. Stańczyk swoją jedyną porażkę poniósł w meczu z Tarnackim, natomiast Tarancki stracił 2 punkty w meczach z Szymikiem i Nicholasem. Pozostałe 2 miejsca w półfinałach miały się rozstrzygnąć w końcowych meczach między Szymikiem i Nicholasem (AUS) oraz Zajaczkowskim i Tarnackim.
W niedzielne przedpołudnie te 2 mecze były okrasą zakończenia rundy eliminacyjnej. Tarnacki pokonuje Zajączkowskiego i zapewnia sobie 2 miejsce, natomiast 2 mecz zostaje przerwany z powodu słabego wiatru. Na jego wznowienie trzeba było czekać aż 2 godziny. Początkowo prowadzil australijczyk jednak dobra taktyka Szymika pozwoliła mu na objęcie prowadzenie i wygraną w wyścigu. Dzięki temu zwycięstwu Szymik zakończył eliminacje na 3 miejscu. Na czwartym zostal sklasyfikowany Zajączkowski z taka samą ilością punktów co Nicholas ale o jego wyższym miejscu zdecydował bezpośredni pojedynek wygrany przez Polaka.
Na szóstym miejscu znalazła się doskonale pływająca kobieca załoga Jekateriny Kutovayej z Rosji a tuż za nimi niespodzianka regat, lokalny zawodnik Arkadiusz Sendlewski z Olsztyna.

Z powodu bardzo słabego i zmiennego wiatru, przy przelotnych deszczach wciąż przesuwano start półfinałów. O godz. 15 zdecydowano o odwołaniu półfinałów i rozegraniu bezpośrednio Finału i meczu o 3 miejsce. Mimo tego do godz. 16.30 udało się rozegrać tylko jedną serie wyścigów. Stańczyk wygrał z Tarnackim a Szymik z Zajączkowskim. To oznaczało ze rundy finałowej nie uda się dokończyć i za końcowe wyniki zgodnie z regulaminem ISAF uznano wyniki rundy eliminacyjnej.
Zwycięzcą regat została załoga Nautiner Yachts w składzie Marek Stańczyk, Dominik Niśkiewicz i Kuba Pawluk. Dzięki temu zwycięstwu Stańczyk po raz drugi w historii (pierwszy raz w 2007 roku) wygrał cały cykl Polish Match Tour i odebrał z rąk organizatorów przechodnie Trofeum PMT.

Wyniki końcowe regat FROM OLSZTYN Match Race 2010:
1. Marek Stańczyk – Nautiner Yachts
2. Przemysław Tarnacki – Tarnacki Racing
3. Szymon Szymik – Renault Wektor Bielsko Biała
4. Tobiasz Zajączkowski – Zajączkowski Racing
5. Peter Nicholas – Freshie Racing Team (Australia)
6. Jekaterina Kutovaya – ARIA (Rosja)
7. Arkadiusz Sendlewski – WSIiE Olsztyn
8. Katarzyna Pic – AZS Ladies PMT Team
9. Anton Johansson – Layline (Szwecja)
10. Szymon Muszyński - simondesigner.com
11. Łukasz Zakrzewski – Zakrzewski Sailing Team
12. Jens Hartwig – berlinersegler.de

Wyniki końcowe cyklu POLISH MATCH TOUR 2010:
1. Marek Stańczyk – 760 pkt
2. Przemysław Tarnacki – 700 pkt
3. Tobiasz Zajączkowski – 630 pkt

Nagrody za cykl PMT ufundowały firmy ORION (telewizory LCD z DVD), SLAM (komplety odzieży żeglarskiej) i Kasa Stefczyka.

Dla kibiców regat w Olsztynie przygotowano liczne atrakcje: m.in. komentarz na żywo, przekaz obrazu z kamer zamontowanych na jachtach na ekrany Orion LCD na brzegu, wieczorne koncerty na scenie na plaży, Mistrzostwa Olsztyna w Siatkowce Plazowej, zawody na rowerach stacjonarnych, scianke wspinaczkową, pokazy sztuki walki Capoeira i Crav-Maga oraz widowiskowe regaty Smoczych Łodzi.

Organizatorami regat byli MT Partners – organizator całego cyklu oraz From Management z Olsztyna. Regaty odbywały się pod patronatami Wojewody Warmińsko-Mazurskiego i Prezydenta Miasta Olsztyn. Wyniki i przebieg regat na bieżąco można śledzić na oficjalnej stronie regat www.polishmatch.pl.

Match racing to najbardziej widowiskowa i dynamiczna formuła regat żeglarskich. Zawody polegają na krótkich kilkunastominutowych wyścigach jeden na jednego. W tej samej formule rozgrywa się prestiżowe regaty o Puchar Ameryki i World Match Tour. O wynikach decyduje system eliminacji oparty na zasadzie walki każdy z każdym, zakończony fazami play-off prowadzącymi do finału. Wyścigi rozgrywane są bardzo blisko brzegu – widzowie mogą bardzo dokładnie śledzić ich przebieg.

wypowiedz się na FORUM
NEWS
 
5.19Polscy Match Racerzy Atakują
5.18Katamarany
5.16Oiler Cup
5.9Żeglarskie mistrzostwa Polski firm budowlanych.
5.9Omega Cup Wdzydze - Otwarcie sezonu
5.7Igrzyska Olimpijskie 2016
5.6Polish Match Tour – pierwsze rozstrzygnięcia!
5.1Zakończyły się regaty o Puchar ARKI
5.1Puchar Arki 2011
4.29Puchar Świata - Hyeres
4.29Zaczyna się piąty sezon POLISH MATCH TOUR. Dwie imprezy na początek!
4.29VI Puchar KS Zatoka Puck
4.206th Université de Nantes Sailing
4.19V Regaty - Memoriał Kpt. Jacka Pawluka / Zawiadomienie
4.19Puchar Komandora JKMW Kotwica
 
© Copyright 2001-2010   sails.pl team
email: do@sails.plhosted by  © no1
Stronę wygenerowano w czasie: 0.0873851776123s