Start!  |   Wydarzenia  |   Pliki  |   Video  |   Forum  |   Szkolenie  |   Galeria  |   Zawodnicy  |   Linki  |   O nas
12.8.2022

 


02:20:00 17.5.2002
Żeglarskie Święto 2004  //  Inne informacje - sezon 2002


Chcesz dostawać powiadomienia o nowych artykułach na sails.pl?
Kilknij tutaj!!!

  

 
Historyczne wydarzenie w polskim żeglarstwie. Po raz 
pierwszy Młodzieżowe
Żeglarskie Mistrzostwa Świata ISAF odbędą się w 
naszym kraju. W 2004 roku
juniorzy z całego świata zmierzą się ze sobą w Gdyni 
na wodach Zatoki
Gdańskiej. W środę 15 maja w Warszawie w hotelu 
Victoria została podpisana w
tej sprawie trójstronna umowa między Polskim 
Związkiem Żeglarskim,
prezydentem Gdyni a Stowarzyszeniem Żeglarstwa 
Regatowego.

- Takich regat jeszcze w Polsce nie było. Młodzieżowe mistrzostwa świata ISAF to jedne z najbardziej prestiżowych zawodów żeglarskich. I choć do gdyńskiej edycji zostały jeszcze dwa lata to przygotowania do tych największych regat w historii polskiego żeglarstwa już się zaczęły - powiedział Wiesław Kaczmarek, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Znana jest już data zawodów. Odbędą się od 1 do 10 lipca 2004 roku w Gdyni. Formuła regat przewiduje rozegranie 7 konkurencji dla zawodników poniżej 19 roku życia:

klasa deska z żaglem (dla chłopców i dziewcząt) klasa jednosobowa łódka (dla chłopców i dziewcząt) klasa dwuosobowa łódka (dla chłopców i dziewcząt) klasa otwarta - katamarany (bez podziału)

Drzwi do kariery

Młodzieżowe Żeglarskie Mistrzostwa Świata ISAF mają ponad 30-letnią tradycję. Regaty po raz pierwszy odbyły się w 1971 i co roku bierze w nich udział około 300 zawodników z prawie 50 państw. Na tych mistrzostwach swoje kariery zaczynali i zdobywali pierwsze laury najlepsi żeglarze z całego świata: Russel Coutts, Grant Dalton, Natasha Strurges, Ben Ainslie, Amelie Lux. Od 10 lat swoje tryumfy świętują także Polacy, którzy zdobyli łącznie 15 medali, w tym 6 złotych krążków. Na polskiej liście zwycięzców Młodzieżowych Żeglarskich Mistrzostw Świata ISAF są m.in.: Przemysław Miarczyński, Katarzyna Szotyńska, Agata Brygoła oraz ubiegłoroczna mistrzyni w klasie Mistral - Zofia Klepacka.

Ostra konkurencja

Decyzja o organizacji w Polsce tych prestiżowych regat zapadła w listopadzie 2001 roku na dorocznym spotkaniu władz Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej (ISAF). Wniosek w tej sprawie złożył rok wcześniej Polski Związek Żeglarski. Po rozpatrzeniu kilku kandydatur PZŻ zdecydował, że najlepiej przygotowana do organizacji mistrzostw jest Gdynia oraz działające tam Stowarzyszenie Żeglarstwa Regatowego. Po przeprowadzeniu wizji lokalnej jego opinię podzieliły także władze ISAF.

Gdynia pokonała w tej rywalizacji m.in. Danię oraz Hiszpanię. Skąd ten sukces? Od dwóch lat w Gdyni odbywa się największa międzynarodowa impreza żeglarska w Polsce - Gdynia Sailing Days, której organizatorem jest właśnie Stowarzyszenie Żeglarstwa Regatowego. Zawody z roku na rok cieszą coraz większym uznaniem. Już po pierwszej edycji regat w 2000 roku władze ISAF umieściły gdyńskie zawody na stałe w swoim oficjalnym kalendarzu Pucharu Świata. Gdynia Sailing Days przyciąga także najlepszych żeglarzy świata. W ciągu dwóch lat w gdyńskich zawodach wzięło udział około 800 zawodników.

Poza tym Gdynia jest także świetnie przygotowana do organizacji mistrzostw od strony technicznej. Basen Jachtowy - Marina Gdynia jest najlepiej przygotowanym w Polsce obiektem dla żeglarzy. Ma standard europejski i spełnia rygorystyczne wymogi ISAF przy organizacji regat juniorów. W marinie może zacumować na raz 120 jachtów o różnym zanurzeniu, bo głębokość mariny sięga 3,5 metra. Żeglarze mają też do dyspozycji telefony, prysznice, suszarnie, toalety, szatnie oraz kilka kawiarni, pubów, restauracji oraz sklepów ze sprzętem żeglarskim. Mogą także korzystać z nowoczesnej stacji paliw, którą na terenie basenu wybudowała firma Stacje Paliw Rafinerii Gdańskiej.

Wielkie wyzwanie

Mimo świetnych warunków technicznych organizacja mistrzostw będzie jednak wielkim wyzwaniem organizacyjnym i finansowym dla PZŻ, Gdyni oraz SŻR. Doświadczenia innych krajów pokazują, że budżet imprezy wynosi około 1 miliona dolarów, a regaty ogląda codziennie około 20 tys. widzów i gości. Poza tym organizatorzy muszą zagwarantować wszystkim zawodnikom nowe łódki, bo nikt oprócz deskarzy startujących w klasie Mistral, nie może używać własnego sprzętu. Wszyscy juniorzy oraz trenerzy kadr narodowych, wzorem mistrzostw olimpijskich, muszą także mieszkać w jednym miejscu, by mogli wymieniać się między sobą doświadczeniami.

Arkadiusz Dawidowski, rzecznik prawowy Gdynia Sailing Days 2002

upload
wypowiedz się na FORUM
NEWS
 
5.19Polscy Match Racerzy Atakują
5.18Katamarany
5.16Oiler Cup
5.9Żeglarskie mistrzostwa Polski firm budowlanych.
5.9Omega Cup Wdzydze - Otwarcie sezonu
5.7Igrzyska Olimpijskie 2016
5.6Polish Match Tour – pierwsze rozstrzygnięcia!
5.1Zakończyły się regaty o Puchar ARKI
5.1Puchar Arki 2011
4.29Puchar Świata - Hyeres
4.29Zaczyna się piąty sezon POLISH MATCH TOUR. Dwie imprezy na początek!
4.29VI Puchar KS Zatoka Puck
4.206th Université de Nantes Sailing
4.19V Regaty - Memoriał Kpt. Jacka Pawluka / Zawiadomienie
4.19Puchar Komandora JKMW Kotwica
 
© Copyright 2001-2010   sails.pl team
email: do@sails.plhosted by  © no1
Stronę wygenerowano w czasie: 0.0938229560852s