Start!  |   Wydarzenia  |   Pliki  |   Video  |   Forum  |   Szkolenie  |   Galeria  |   Zawodnicy  |   Linki  |   O nas
17.9.2019

 


09:28:00 28.8.2009
Strusiński wygrywa w Olsztynie!  //  Polish Match Tour 2009


Chcesz dostawać powiadomienia o nowych artykułach na sails.pl?
Kilknij tutaj!!!

  

Michał Strusiński w doskonałym stylu wygrał regaty meczowe FROM Olsztyn Match Race rozegrane w dniach 22 i 23 sierpnia w Olsztynie. Regaty zaliczane były do rankingu Pucharu Świata Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF oraz do punktacji Pucharu Polski. Była to już jedenasta impreza w ramach Polish Match Tour 2009 – trzeciej edycji pierwszego cyklu regat meczowych Pucharu Świata w Polsce.

9 załóg z Polski i Hiszpanii przez 2 dni na jeziorze Krzywym w Olsztynie rozegrało ponad 50 wyścigów. Trasa ustawiona była w bezpośredniej bliskości brzegu tuż przy plaży miejskiej i mola.

Pierwszego dnia rozegrano większość wyścigów eliminacyjnych. Od samego początku prym wiedli dwaj zawodnicy – Michał Strusiński z 6 wygranymi i Szymon Szymik z 6 wygranymi ale 1 przegranym wyścigiem. Gdy do zakończenia eliminacji pozostało do rozegrania zaledwie 6 wyścigów, z szansami na awans do półfinałów pozostali jeszcze Tobiasz Zajączkowski (3-4), Kacper Tuński (4-4), Kuba Pawluk (4-3), Juan Calvo (2-4) i Arek Sendlewski (3-3).
Drugiego dnia regat dokończono eliminacje i wyłoniono czwórkę półfinalistów w której ostatecznie poza Szymikiem i Strusińskim znaleźli się Tuński i Pawluk. Tuż za nimi uplasowała się załoga Juana Calvo, młodego 16 letniego Hiszpana ale pływającego z bardzo doświadczonymi załogantami, m. in. z regat Pucharu Ameryki na jachtach Alinghi i +39 czy z regat Whitbread – załogowego wyścigu dookoła świata. Niespodzianką było odpadnięcie faworyzowanego Tobiasza Zajączkowskiego, który wystartował z nową załogą oddając swoich podstawowych załogantów… Michałowi Strusińskiemu.

Strusiński jako zwycięzca eliminacji miał prawo wyboru przeciwnika w półfinałach i jego wybórł padł na szczecińską załoge Kacpra Tuńskiego. Dość pewnie 2-0 wygrał lider eliminacji. W drugiej parze spotkali się Szymik z Pawlukiem. To już 3 spotkanie tych zawodników w tym sezonie w półfinałach i za każdym razem zwyciężał Szymik i zawsze w stosunku 2-1. Tym razem … było dokładnie tak samo. Po emocjonującej i zaciętej walce Szymik awansował do Finału.

Mecz o 3 miejsce to dramatyczne pojedynki, protesty i konieczność powtarzania jednego wyścigu. W efekcie w decydującym 3 wyścigu lepszym okazał się Kacper Tuński i zdobył 3 miejsce w regatach.

Finał rozpoczął się od zwycięstwa Szymona Szymika. W drugim wyścigu w fazie walki przedstartowej poważnej awarii doznał jacht Strusińskiego uniemożliwiając mu kontnuowanie walki i wystartowanie w wyścigu. Szymik, któremu wystarczyło aby wystartował i ukończył wyścig aby zdobyć drugi punkt w Finale i być o krok od wygrania regat, zdecydował się również nie wystartować przez co wyścig się nie odbył i musiał zostać powtórzony. Publiczność, zawodnicy i sędziowie nagrodzili brawami na zakończeniu regat zachowanie fair play i z duchem walki bielskiej załogi. Po naprawie jachtu kolejne 3 wyścigi wygrał Strusiński zdecydowanie pewniej i lepiej rozgrywając walki przedstartowe. To spore zaskoczenie gdyż jest to dopiero 3 start tego zawodnika w regatach meczowych Polish Match Tour. Zwycięska załoga płynęła w składzie Michał Strusiński, Maciek Wierusz i Kuba Wierusz.

Michał Strusiński: „Pływało nam się jak widać po wynikach, wręcz fenomenalnie. Świetna praca załogi, zgranie i w efekcie dość pewna wygrana. Po pierwszym dniu miałem nadzieję na bardzo dobry wynik, ale że będzie pierwsze miejsce i to w takim stylu to się nie spodziewałem – jest to dla mnie zaskoczenie. W finale faworytem był Szymon, ale bezpardonowa walka przedstartowa oraz bardzo zmienny wiatr na trasie dały nam sporo szans, lepiej je wykorzystaliśmy. Jesteśmy naprawde bardzo szczęśliwi.”

Szymon Szymik: „Regaty super, świetna organizacja i bardzo nam się tu w Olsztynie podobało. A jeśli chodzi o część sportową to jestem mniej zadowolony. Mieliśmy apetyt na wygranie tego finału ale Michał okazał się lepszy, popełniliśmy zbyt dużo błędów i to niestety zaważyło na końcowym wyniku.”

Kacper Tuński: „Jestem bardzo zadowolony z wyniku i z tego że udało nam się wystartować. Płynęliśmy w tym regatach w trochę składanej załodze ale, pływało mi się bardzo dobrze i chcę podziękować chłopakom za wspólną prace. Plan minimum to był awans do półfinałów i to się udało. 3 miejsce jest ok.”

Organizatorami regat był FROM Management i MT Partners – organizator całego cyklu. Patronat nad regatami objął Marszałek Województwa Warmińsko- Mazurskiego

Dla kibiców przygotowano liczne atrakcje: m.in. komentarz regat na żywo, przekaz obrazu z kamer zamontowanych na jachtach na ekrany Orion LCD na brzegu, pokazy sprzętu pływającego w tym jachtow dla niepełnosprawnch NORDBOAT klasy 2,4mR, wieczorny koncert w Marinie, ścianke wspinaczkowa SNIPER, wyścigi rowerów stacjonarnych BODY Perfekt, pokaz i nauke walk Capoeira oraz prezentacje finalistek konkursu MISS Supranational – Art Model.

Kolejne, ostatnie 12 regaty cyklu Polish Match Tour już 5 i 6 września w Warszawie, na Zalewie Zegrzyńskim. To ostatni sprawdzian przed Mistrzostwami Polski i swój start zapowiedziała absolutnie cała polska czołówka oraz 5 załóg zagranicznych z Niemiec, Danii i Włoch.

Więcej informacji na oficjalnej stronie regat www.polishmatch.pl.

wypowiedz się na FORUM
NEWS
 
5.19Polscy Match Racerzy Atakują
5.18Katamarany
5.16Oiler Cup
5.9Żeglarskie mistrzostwa Polski firm budowlanych.
5.9Omega Cup Wdzydze - Otwarcie sezonu
5.7Igrzyska Olimpijskie 2016
5.6Polish Match Tour – pierwsze rozstrzygnięcia!
5.1Zakończyły się regaty o Puchar ARKI
5.1Puchar Arki 2011
4.29Puchar Świata - Hyeres
4.29Zaczyna się piąty sezon POLISH MATCH TOUR. Dwie imprezy na początek!
4.29VI Puchar KS Zatoka Puck
4.206th Université de Nantes Sailing
4.19V Regaty - Memoriał Kpt. Jacka Pawluka / Zawiadomienie
4.19Puchar Komandora JKMW Kotwica
 
© Copyright 2001-2010   sails.pl team
email: do@sails.plhosted by  © no1
Stronę wygenerowano w czasie: 0.235911130905s