Start!  |   Wydarzenia  |   Pliki  |   Video  |   Forum  |   Szkolenie  |   Galeria  |   Zawodnicy  |   Linki  |   O nas
6.6.2020

 


12:52:00 4.8.2009
Mistrzostwa Świata klasy Star -wyścig 2  //  Inne informacje 2009


Chcesz dostawać powiadomienia o nowych artykułach na sails.pl?
Kilknij tutaj!!!

  

Drugi dzień regat powitał nas smętnie zwisającą z klubowego masztu flagą odroczenia. Miało to swoje głębokie znaczenie, gdyż komisja, po otrzymaniu danych ze szwedzkiego meteo o trudnych do przewidzenia zawirowaniach w atmosferze, zdecydowała się poczekać ze startem do godzin popołudniowych. Tak więc sygnał 'na wodę' ogłoszony został dopiero o 12.30.

Niestety trasy na tych regatach ustawiane tak daleko od brzegu (nie wiedzieć czemu), że dotarcie na linię startu zabiera 1,5 godziny.

 

W związku ze słabowiatrową prognozą, decydujący dla tego wyścigu miał okazać się prąd. Dlatego wraz z Andy'm bardzo dokładnie zmierzyliśmy przed wyścigiem zarówno jego siłę jak i kierunek. Dane na ten temat przekazaliśmy naszym załogom, które na tej podstawie ustawiły taktykę na wyścig.

 

O godzinie 16.00 komisja wreszcie zdecydowała się puścić start ale po 5 minutach wyścig z powodu ogromnej zmiany wiatru został przerwany. Nad akwenem regat zawisła wielka czarna chmura, załogi z prawej strony płynęły na górna boję prawie baksztagiem a łódki z lewej stały w dziurze bez wiatru. Kolejne podejście to 50 łódek na falstarcie, więc start nr 3 - poprzedzony został czarna flagą.

 

Po przestawieniu trasy i puszczeniu wyścigu większość floty wybrała stronę prawą. Mateusz i Dominik znaleźli się w czołowej grupie, ale na górna boje weszli ok. 15 miejsca. Flota po górnej boi podzieliła się i ci którzy wybrali prawa stronę wyraźnie wygrali. Wydawało się to dziwne, ale po skontrolowaniu prądu wszystko się wyjaśniło. Chmura, która przeszła nad akwenem w czasie pierwszego startu zaburzyła cały układ i choć to niewiarygodne- przestawiła prąd, z kierunku 160 na 280. Od tej chwili, kto przed wyścigiem zakładał pływanie prawymi stronami - wygrywał.

 

Mateusz i Dominik trzymali się czołowej grupy, meldując się na miejscach 15 - 18 na każdym znaku. Wiatr niestety 'umierał' - osiągając w szkwałach 7 kt. W tych warunkach nasze pozostałe załogi wyraźnie odstawały od grupy i niestety zamykały stawkę.

Ostatnia halsówka to nieznaczny wzrost siły wiatru, który wreszcie pozwalał załogom na przesuwanie się do przodu i płynięcie a nie 'dziobanie fali' pod prąd.

 

Ostatecznie załoga  Kusznierewicz/ Życki przeskoczyła 6 miejsc do przodu na ostatnim kursie - co w tych warunkach było dużym osiągnięciem i ukończyła wyścig na pozycji 12.

 

Arek i Krzysztof trzymali się taktyki z pierwszego startu, która niestety nie sprawdziła się. Jedyne co im pozostało na ostatniej halsówce, to próba liczenia na zmianę wiatru i wycięcie 'brony'. Cóż… wyścig ukończyli na miejscu czwartym od końca.

 

Mariusz i Sebastian - wciąż walczą ze sprzętem a przede wszystkim z regulacjami masztu. Po ucięciu masztu o 5 cm (bo tak zalecili sędziowie) - wciąż nie mogą znaleźć właściwego ustawienia.

 

Należy, niestety wspomnieć o błędnych decyzjach komisji sędziowskiej, która widząc co dzieje się na akwenie, ustawiła trasę bardzo daleko od brzegu, a dystans między bojami był taki, że z połowy trasy nie było widać znaków. Zalecenie by boje były od siebie w odległości 2,2 Nm zupełnie zostało zignorowane. Przy 6 kt wiatru i prądzie 40 m/min kurs na wiatr był dla załóg męczarnią. Komisja dodatkowo, mimo że miała możliwość, nie ustawiła 2 wariantu trasy (z meta blisko portu), przez co meta była na górze.

Wyścig zakończył się 19.30, a potem załogi czekało mozolne płynięcie z wiatrem , przy coraz słabszym wietrze. Po całym dniu spędzonym w zimnie i deszczu - powracające do portu załogi nie miały dla komisji ciepłych słów.

 

Niestety również na brzegu nie dzieje się dobrze. Z powodów niewiadomych nie działa Internet, więc ani ściągnąć prawdziwej prognozy pogody ani poinformować Świat o tym co się dzieje. Z tym organizatorzy niestety dali ciała…

 

Dziś 'powtórka z rozrywki',  czyli brak wiatru i kapuśniaczek. Czekamy…

 

Pozdrowienia z miejsca pod flagą AP,

Marek 'Goły' Gałkiewicz

 

wypowiedz się na FORUM
NEWS
 
5.19Polscy Match Racerzy Atakują
5.18Katamarany
5.16Oiler Cup
5.9Żeglarskie mistrzostwa Polski firm budowlanych.
5.9Omega Cup Wdzydze - Otwarcie sezonu
5.7Igrzyska Olimpijskie 2016
5.6Polish Match Tour – pierwsze rozstrzygnięcia!
5.1Zakończyły się regaty o Puchar ARKI
5.1Puchar Arki 2011
4.29Puchar Świata - Hyeres
4.29Zaczyna się piąty sezon POLISH MATCH TOUR. Dwie imprezy na początek!
4.29VI Puchar KS Zatoka Puck
4.206th Université de Nantes Sailing
4.19V Regaty - Memoriał Kpt. Jacka Pawluka / Zawiadomienie
4.19Puchar Komandora JKMW Kotwica
 
© Copyright 2001-2010   sails.pl team
email: do@sails.plhosted by  © no1
Stronę wygenerowano w czasie: 0.174633026123s