Start!  |   Wydarzenia  |   Pliki  |   Video  |   Forum  |   Szkolenie  |   Galeria  |   Zawodnicy  |   Linki  |   O nas
17.9.2019

 


00:16:00 29.7.2009
Stańczyk wygrywa u siebie!  //  Polish Match Tour 2009


Chcesz dostawać powiadomienia o nowych artykułach na sails.pl?
Kilknij tutaj!!!

  

W regatach wzięło udział 12 załóg z Polski, Australii i Indii, w tym 2 załogi kobiece przygotowujące się do eliminacji olimpijskich Londyn 2012. 3 dniowe zawody rozgrywano na jeziorze Niegocin wzdłuż plaży miejskiej w Giżycku.

 

W piątek i sobotę udało się rozegrać pełną rundę eliminacyjną każdy z każdym, czyli aż 66 wyścigi. W piątek od samego początku dobrze spisywali się faworyci: Marek Stańczyk, Mahesh Ramchandran, Rafał Sawicki i Tobiasz Zajączkowski, którzy pierwszego dnia zanotowali po 4 wygrane i tylko po 1 porażce. Niespodzianką była bardzo dobra postawa Szymona Szymika (również 4 wygrane) oraz trochę słabsza faworyzowanego Przemka Tarnackiego i Petera  Nicholasa z Australii

Sobotnie wyścigi rozgrywane przy doskonałej pogodzie wyłoniły czołowych 2 zawodników, którzy automatycznie awansowali do półfinałów. Zostali nimi Marek Stańczyk z 10 wygranymi i 1 porażką oraz Tobiasz Zajączkowski z 8 wygranymi i 3 porażkami. Tobiasz był jedynym zawodnikiem, który pokonał Stańczyka w eliminacjach.

Kolejne 4 miejsca premiowane udziałem w repasażach do półfinałów zajęli Sawicki, Ramchandran, Szymik i Tarnacki.

 

6 wyścigów repasażowych rozegrano w niedzielę rano. Pewnie do półfinału awansował Sawicki wygrywając 2 pierwsze wyścigi z Szymikiem i Tarnackim tym samym zapewniając sobie awans bez względu na wynik meczu z Ramchandranem. O tym kto zajmie ostatnie wolne miejsce w półfinałach miał zdecydować mecz Tarnackiego z Szymikiem. Szymik prowadził cały wyścig jeszcze na 200 metrów utrzymując przewagę nad Tarnackim, jednak umiejętne wykorzystanie szkwału i zmiany kierunku wiatru umożliwiło Tarnackiemu wyprzedzenie zalogi z Bielska Białej i przecięcie lini mety o pare metrów przed nimi.

 

W półfinałach rozgrywanych do dwóch zwycięstw, Marek Stańczyk jako zwycięzca rundy eliminacyjnej miał prawo wyboru przeciwnika i jego wybór padł na Tobiasza Zajączkowskiego. Po pierwszym wyścigu wygranym przez Stańczyka w drugim Zajączkowski wziął rewanż i doprowadził do konieczności rozegrania 3 decydującego wyścigu. Tym razem Stańczyk pewnie wygrał i awansował do Finału.

W drugim półfinale Sawicki dość pewnie pokonał 2-0 pływającego z nową załogą Tarnackiego.

 

W meczu o 3 miejsce zaistniała konieczność powtórzenia pierwzego wyścigu, potem było sporo emocji ale w końcu Tobiasz Zajączkowski pokonał Tarnackiego 2- 0.

Finał rozgrywany do 3 zwycięstw to pełna dramaturgii walka Sawickiego ze Stańczykiem. Pierwszy wyścig pewnie wygrywa Sawicki. W drugim Stańczyk popłynął bardzo agresywnie i dostał czarną flagę (dyskwalifikacja) po 2 wcześniejszych karach - tak więc stan pojedynku brzmiał 2-0 dla gdynianina stawiając Stańczyka w trudnej sytuacji i konieczności wygrania wszystkich wyścigów. Jednak tym razem sprawdziło się stare… siatkarskie powiedzenie 'jak się nie wygrywa 3-0 to się przegrywa 2-3'. Stańczyk w zmiennych warunkach wiatrowych wygrywa 3 kolejne wyścigi i całe regaty.

 

Marek Stańczyk: 'Ciesze się bardzo ze zwycięstwa - raz, że wygraliśmy u siebie - dwa, że po przegrywaniu 2-0 wytrzymaliśmy psychicznie, udało się maksymalnie skoncentrować, odrobić straty i wygrać decydujący wyścig. Tym bardziej, że poprzednie imprezy grade3 nie udało nam się wygrać, wieć powrót na pierwsze miejsce cieszy. Szczęśliwy jestem, że regaty w Gizycku wyszły bardzo fajnie i wszyscy się dobrze bawili. Mam nadzieje że uda nam się je zorganizować ponownie w przyszlym roku'

Zwycięska załoga reprezentowała barwy Audi/Nautiner Yachts i płynęła w składzie Marek Stańczyk, Maciek Kołosiński i Dominik Niśkiewicz.

 

Nad sprawnym przebiegiem regat czuwało 7 osobowe międzynarodowe Jury. Arbitrem głównym był fiński sędzia Pekka Nuutilainen, który ma za sobą sędziowanie takich regat jak Puchar Ameryki czy Luis Vuitton Cup.

 

Wyścigi zostały rozegrane na Niegocinie naprzeciwko Plaży Miejskiej i były doskonale widoczne z brzegu. Dla kibiców przygotowano liczne atrakcje: m.in. komentarz na żywo czy przekaz obrazu z kamer zamontowanych na jachatch na ekrany Orion LCD na brzegu. Relacje z regat przeprowadziły telewizje TVN24, TVP, TVP Olsztyn oraz Radio Olsztyn i Radio Planeta.

 

Organizatorami regat byli Nautiner Yachts, MBSW Giżycko i MT Partners - organizator całego cyklu. Regaty zorganizowane były przy współudziale Urzędu Miasta Giżycka i były cześcią Giżyckiego Tygodnia Żeglarskiego.

 

Klasyfikacja końcowa regat:

1.Marek Stańczyk - AUDI/NAUTINER YACHTS
2.Sawicki Rafał - YKP GDYNIA TEAM
3.Zajączkowski Tobiasz - PMT TECH TEAM
4.Przemysław Tarnacki - TARNACKI RACING
5.Szymon Szymik - SZYMIK RACING/PMT FANS
6.Ramchandran Mahesh - INDIA TEAM
7.Peter Nicholas - RFBYC TEAM
8.Zuzanna Gładysz - MAMA TEAM
9.Jakub Pawluk - PMT FANS 2
10.Szymon Muszyński - simondesigner.com
11.Katarzyna Pic - LADIES PMT TEAM
12.Łukasz Kacprowski - ŻAGLOWNIA PANAŚ SAILING TEAM

 

Więcej informacji z regat można znaleźć na oficjalnej stronie regat www.polishmatch.pl.

 

Kolejne regaty to Gdynia Match Race Grade4 które odbędą się 8 i 9 sierpnia w Gdyni. Regaty będą częścią odbywających się w marinie gdyńskieg targów Wiatr i Woda na Wodzie 2009.

wypowiedz się na FORUM
NEWS
 
5.19Polscy Match Racerzy Atakują
5.18Katamarany
5.16Oiler Cup
5.9Żeglarskie mistrzostwa Polski firm budowlanych.
5.9Omega Cup Wdzydze - Otwarcie sezonu
5.7Igrzyska Olimpijskie 2016
5.6Polish Match Tour – pierwsze rozstrzygnięcia!
5.1Zakończyły się regaty o Puchar ARKI
5.1Puchar Arki 2011
4.29Puchar Świata - Hyeres
4.29Zaczyna się piąty sezon POLISH MATCH TOUR. Dwie imprezy na początek!
4.29VI Puchar KS Zatoka Puck
4.206th Université de Nantes Sailing
4.19V Regaty - Memoriał Kpt. Jacka Pawluka / Zawiadomienie
4.19Puchar Komandora JKMW Kotwica
 
© Copyright 2001-2010   sails.pl team
email: do@sails.plhosted by  © no1
Stronę wygenerowano w czasie: 0.254127025604s