Start!  |   Wydarzenia  |   Pliki  |   Video  |   Forum  |   Szkolenie  |   Galeria  |   Zawodnicy  |   Linki  |   O nas
6.6.2020

 


20:22:00 18.3.2009
21 Targi WIATR i WODA już za nami  //  Targi Wiatr i Woda 2009


Chcesz dostawać powiadomienia o nowych artykułach na sails.pl?
Kilknij tutaj!!!

  

W dniach 12-15 marca br. w Warszawskim Centrum EXPO XXI po raz kolejny, w jednym czasie i miejscu, spotkali się przedstawiciele branży i miłośnicy sportów i rekreacji na wodzie z Polski i z zagranicy. Tegoroczną edycję imprezy odwiedziła rekordowa liczba gości – ponad 28 tysięcy osób. Ożywczy powiew wiosny przyniósł ogromne zainteresowanie ofertą rynku sportu wodnych i rekreacji. Po raz kolejny potwierdziła się ranga i wysoki status Targów WIATR i WODA w Warszawie.

W tym roku amatorzy spędzania czasu nad wodą obejrzeli produkty blisko 340 firm z kraju i zagranicy – Brazylii, Grecji, Niemiec, Egiptu, Stanów Zjednoczonych Ameryki Pn, Szwecji, Węgier, Włoch, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Na targach zaprezentowały się polskie i zagraniczne stocznie jachtowe, firmy oferujące sprzęt i akcesoria żeglarskie, sprzęt motorowodny, sprzęt asekuracyjny i ratunkowy, odzież turystyczną, sportową i rekreacyjną. Wśród wystawców nie zabrakło również organizatorów czarterów, regat, wyjazdów szkoleniowych i turystycznych oraz mediów branżowych.

Na tegorocznych targach zwiedzający podziwiali aż 102 jednostki pływające (w tym premiery!) – łodzie motorowe, jachty żaglowe oraz łodzie hybrydowe.

W segmencie jachtów motorowych zachwyt wśród publiczności oraz licznie odwiedzających targi ekip telewizyjnych wzbudziła największa prezentowana w historii Targów WIATR i WODA 13-metrowa ekskluzywna łódź motorowa Azimut 43 Fly, którą pokazała firma Power Boats Poland. Walory łodzi doceniło także Jury wręczanej corocznie nagrody - Gwóźdź Targów WIATR i WODA, przyznając jej pierwsze miejsce w kategorii Jacht Motorowy Duży.

Na tegorocznych targach Stocznia AK Yacht Service zaprezentowała jednostkę Trend 27, a reprezentująca polskich producentów łodzi motorowych Stocznia Galeon pokazała nowe konstrukcje powstałe z myślą o krajowym rynku oraz znane już modele: Galeon 325 Open, Galeon 330 HT, Galeon 390 HT oraz Galię 620 Sport.

Firma Parker Poland pokazała nową, niezwykle sprawną 10 metrową łódź hybrydową Parker RIB Baltic SeaSafari, wyposażoną w 3 silniki Mercury Verado każdy o mocy 300 KM oraz nowoczesny system nawigacyjny firmy NorthStar, ploter nawigacyjny M121 oraz radar nowej generacji Broadband o mocy 2kW.

Miłośnicy dużych prędkości podziwiali skuter SEA – DOO IS255 GTX oferujący niesamowity komfort pływania, prezentowany w stoisku gdańskiej firmy Taurus, wyróżniony w konkursie Gwóźdź Targów WIATR i WODA w kategorii Jacht Motorowy Mały. W stoisku firmy Yachting Poland można było zachwycić się między innymi zdobywcą tegorocznego Złotego Gwoździa Targów WIATR i WODA w kategorii Jacht Motorowy Mały – jednostką Mastercraft X-Star oraz wyróżnionym w kategorii Jacht Motorowy Duży, wzbudzającym podziw, pięknym i luksusowym jachtem Riva Aquariva.

Podczas tegorocznych targów silnie reprezentowana była branża napędów. Bogatą ofertę silników zaburtowych prezentowały firmy Parker Poland (Mercury), Taurus Sea Power (Johnson i Envirude), Volvo Penta (Volvo Penta), Yamaha Motor Middle Europe BV (Yamaha), Marco Marine (Tohatsu), Pezal (Kama) oraz Twin Power (Honda).

W tym roku zmieniły się proporcje ilości jachtów motorowych i żaglowych prezentowanych na Targach WIATR i WODA. Jachty żaglowe stanowiły blisko 30% eksponowanych jednostek, a nie jak dotąd mniej niż 20%.

Wśród jachtów żaglowych, które można było zobaczyć podczas tegorocznych Targów WIATR i WODA królowała piękna, 14-metrowa jednostka Stoczni Delphia Jachts Kot – Delphia 47 projektu Andrzeja Skrzata, zdobywczyni tegorocznego Złotego Gwoździa Targów WIATR i WODA w kategorii Jacht Żaglowy Duży. Ponadto można było podziwiać Delphię 33 oraz Delphię 26 występującą w kraju także pod nazwą Phila 780. W stoisku Stoczni Delphia Yachts Kot prezentowano także jacht motorowy Guernsey 28.

Na targach firma Scandinavia Yachts zaprezentowała jacht żaglowy Scandinavia 26, nową jednostkę do żeglugi po wodach śródlądowych i morskich, a firma Armator Yachts pokazała znaną i cenioną przez załogi czarterowe niemiecką Bavarię 31 Crusier. Firma Nautiner Yachts z Giżycka prezentowała Nautinera 30, a Antila Yachts pokazała trzy jachty o numerach 22, 24 i 26. Podczas targów można było także podziwiać jacht Maxus 24 ze stoczni Northman, zdobywcę tegorocznego Złotego Gwoździa Targów WIATR i WODA w kategorii Jacht Żaglowy Mały. Uwadze publiczności nie umknął również jacht Comet 21, firmy Comar Yachts, wyróżniony w w/w kategorii.

Niewątpliwą atrakcją dla wielbicieli pływania była jednoosobowa fińska żaglówka Charger Norlin Mark III, prezentowana przez wyłącznego dystrybutora na Polskę, firmę NORDBOAT. Żeglowanie tą jednostką jest na tyle proste, że do samodzielnego pływania wystarczy półgodzinny instruktaż oraz znajomość podstawowej teorii.

Na Targach WIATR i WODA oprócz jachtów motorowych i żaglowych każdy odwiedzający mógł znaleźć niezwykle ciekawą ofertę osprzętu i wyposażenia żeglarskiego.

W stoisku firmy Harken – znanego i cenionego producenta i sprzedawcy okuć i osprzętu żeglarskiego znalazły się m.in. łożyskowane bloki Carbo wykonane z długich i wytrzymałych włókien nylonowych, które zapewniają szybkie wybranie i wyluzowanie liny, systemy wózków masztowych do obsługi grota, kabestany (także napędzane elektrycznie i hydraulicznie) żeglarskie dodatki i ubrania zaprojektowane dla żeglarzy przez żeglarzy.

Dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszył się także roler podpokładowy, firmy Harken Polska – zdobywca tegorocznego Złotego Gwoździa Targów WIATR i WODA w kategorii Osprzęt i Wyposażenie oraz wyróżnione w tej kategorii: radar szerokopasmowy firmy Parker Poland, radiopława osobista MAX-G - firmy IMS Gryfin oraz kombinezon Maximus – firmy Bilepol.

Firma MaJeR prezentowała podczas targów lekki i estetyczny stoper ZR 1014 wyróżniony podczas METS w Amsterdamie, przenośne toalety ekologiczne Porta- Potti czy ultra-kompaktową regatową linkę bezpieczeństwa Spinlock Deckware – o ponad ¼ lżejszą od wersji tradycyjnej. Firma Mercato Aqua Sport pokazała natomiast nową serię bloków łożyskowych Vidana wykorzystywanych w żeglarstwie regatowym, hydrauliczne układy sterowania, elektryczne wciągarki kotwic i kabestany South Pacyfic oraz kierownice spotykane w ekskluzywnych jednostkach – Volante Luisi.

Jak co roku zwiedzający targi mogli znaleźć bogaty wachlarz ofert największych krajowych firm czarterowych (Punt, GlobTourist, Forsail, Sun Yacht Czarter, Ahoj, Blue Sails, Czarter.pl czy Velmundi), proponujących żeglarskie przygody w najodleglejszych zakątkach świata: Seszelach, Karaibach, na Kubie, w Azji czy Australii. Nie zabrakło także propozycji rejsów na Mazurach czy Bałtyku.

Na tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportami wodnymi czekały propozycje firm szkoleniowych, dające możliwość zdobycia umiejętności oraz patentów.

Podczas tegorocznych Targów WIATR i WODA nie zabrakło także ciekawego programu oraz wydarzeń skierowanych do miłośników sportów wodnych i rekreacji.

Fanów podwodnych przygód zaprosiliśmy do udziału w interesujących wykładach i prelekcjach. Podczas targów odbyły się min.: spotkanie z fotografem Marcinem Trzciński, który opowiedział o tajnikach fotografii podwodnej; prezentacja poświęcona tajemnicom wraku „ORP Grom”; relacja z „Ekspedycji Schleswig-Holstein”; panel o freedivingu, prezentacja rewelacyjnej książki „Homo Delphinus” Jacques’a Mayola oraz wykład poświęcony niezwykłym mieszkańcom podwodnego świata. Na targach można też było zobaczyć fragmenty ekspozycji pierwszego i jak dotąd jedynego w Polsce Muzeum Nurkowania powstałego przy Warszawskim Klubie Płetwonurków. Na stoisku Muzeum można było zobaczyć m.in. skafander nurkowy typu Foka (krogulec) z bezprzewodowym telefonem podwodnym PALMA oraz hełm nurka klasycznego i telefon do obsługi 2 nurków pochodzący z lat 1930-40.

Miłośnicy kajakarstwa tradycyjnie spotkali się na targach w sobotę. Tego dnia odbyło się wiele spotkań i prezentacji przygotowanych właśnie z myślą o tej grupie zwiedzających. Można było zobaczyć m.in.: film Wiesława Michalaka z wyprawy składanymi kajakami na Syberii, wziąć udział w dyskusji poświęconej zagadnieniom prawnym, które dotykają kajakarzy, czy posłuchać relacji Macieja Soczewka ze spływu, który odbył się w czerwcu ubiegłego roku na Pojezierzu Saimaa w Finlandii.

Podczas tegorocznych Targów WIATR i WODA Magazyn „Żagle” świętował swoje 50 urodziny. Z tej okazji redakcja zaprosiła gości targów na kilka ciekawych spotkań z udziałem wyjątkowych osobistości żeglarskiego świata. W sobotę i niedzielę na targowej scenie Kapitan Joanna Pajkowska opowiadała o swoim samotnym rejsie non stop dookoła świata. W targową sobotę Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki, Mistrzowie Świata klasy Star opowiedzieli zgromadzonej licznie publiczności o mistrzostwach i starcie w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie oraz o swoich planach na przyszłość. W targową niedzielę uczestnicy targów mieli wyjątkową okazję poznać wybitnych polskich konstruktorów: Jerzego Pieśniewskiego, Andrzeja Skrzata i Jacka Cętkowskiego.

Na Targach WIATR i WODA miały miejsce także dwie wyjątkowe premiery. Po raz pierwszy ukazał się dwumiesięcznik „Jachty Motorowe” z testami jachtów motorowych, barek i skuterów wodnych, sekcją poradniczą dla amatorów jachtów motorowych, reportażami z największych targów czy sportowych imprez motorowodnych. Podczas Targów swoją premierę miał także nowy serwis internetowy WASPAR, którego autorem jest firma Murator EXPO. WASPAR to nowe miejsce w sieci będące idealnym narzedziem dla producentów i dystrybutorów do promocji produktów i efektywnego zdobywania klientów w trudnych czasach. Dla użytkowników to źródło cennych, kompleksowych informacji o ofercie polskiego rynku sportów i rekreacji na wodzie.

Tradycyjnie piątek na Targach WIATR i WODA dedykowany był dzieciom i młodzieży. Zorganizowane grupy uczniów wraz z opiekunami wchodziły tego dnia na teren targów bezpłatnie. W piątkowym programie nie zabrakło atrakcji skierowanych do najmłodszych miłośników sportów wodnych. W ramach Błękitnego Piątku z NIVEA Błękitne Żagle i Magazynem „Żagle” na Targach WIATR i WODA odbyły się konkursy z wiedzy żeglarskiej i wiedzy regatowej, konkursy rysunkowe i zawody w wiązaniu węzłów oraz spotkanie z Dominikiem Życkim.

Niewątpliwie ogromną popularnością wśród targowej publiczności, zwłaszcza tej najmłodszej, cieszyło się stoisko WOPR województwa pomorskiego wraz z Pomorską Grupą Ratowniczą z Psami. Wielu uczestników targów wykonywało pamiątkowe zdjęcia z uroczymi psimi ratownikami.

21 Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA przeszły już do historii, ale już dziś serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w przyszłorocznych Targach WIATR i WODA w Warszawie (11 - 14 marca 2010) oraz w tegorocznej, letniej edycji Targów WIATR i WODA – na wodzie, które odbędą się w dniach 6 – 9 sierpnia br. w przystani jachtowej Marina Gdynia.

Z żeglarskim pozdrowieniem
Zespół ds. organizacji Targów WIATR i WODAwypowiedz się na FORUM
NEWS
 
5.19Polscy Match Racerzy Atakują
5.18Katamarany
5.16Oiler Cup
5.9Żeglarskie mistrzostwa Polski firm budowlanych.
5.9Omega Cup Wdzydze - Otwarcie sezonu
5.7Igrzyska Olimpijskie 2016
5.6Polish Match Tour – pierwsze rozstrzygnięcia!
5.1Zakończyły się regaty o Puchar ARKI
5.1Puchar Arki 2011
4.29Puchar Świata - Hyeres
4.29Zaczyna się piąty sezon POLISH MATCH TOUR. Dwie imprezy na początek!
4.29VI Puchar KS Zatoka Puck
4.206th Université de Nantes Sailing
4.19V Regaty - Memoriał Kpt. Jacka Pawluka / Zawiadomienie
4.19Puchar Komandora JKMW Kotwica
 
© Copyright 2001-2010   sails.pl team
email: do@sails.plhosted by  © no1
Stronę wygenerowano w czasie: 0.236710071564s