Start!  |   Wydarzenia  |   Pliki  |   Video  |   Forum  |   Szkolenie  |   Galeria  |   Zawodnicy  |   Linki  |   O nas
19.8.2022

16:40:00 18.3.2002
UTEX SKI YACHTING  //  Inne informacje - sezon 2002

Chcesz dostawać powiadomienia o nowych artykułach na sails.pl?
Kilknij tutaj!!!

W dniach 14-17.03 2002r. na zalewie Rybnickim odbyły się regaty Utex Ski Yachting, impreza ta otwiera sezon żeglarski w Polsce. Na starcie stanęło 55 zawodników w 4 klasach...

W porównaniu do poprzednich lat wystartowało znacznie mniejsza liczba zawodników, nie wpłynęło to jednak na jakość zawodów, na starcie stanęła czołówka polskich żeglarzy. Bardzo mocno były obsadzone zwłaszcza dwie klasy: Europa, (w której startowały zawodniczki takie jak Katarzyna Szotyńska, Natalia Kowalska, Barbara Strzyżewska, czy Zuzanna Gładysz) i Laser Radial (gdzie z czołówki nie zabrakło Miłosza Landowskiego, Jonasza Stelmaszyka, Zbigniewa Hermacha, Artura Becka, Jana Siekierzyńskiego, czy Grzegorz Czarkowskiego).

Regaty rozgrywane były przy stosunkowo słabym wietrze, Pierwszego dnia wiatr był najsilniejszy, lecz bardzo porywisty i zamienny. Na drugi dzień regat przenieśliśmy się do Wisły na stok Stożka gdzie rozgrywany był slalom narciarski (w niektórych przypadkach również snowbordowy) na stoku prymat wiedli zawodnicy z Nowego Sącza, którzy oprócz żeglarstwa trenują również narciarstwo. Pierwszy przejazd okazał się zbyt trudny dla wielu zawodników, drugi przejazd był już szcześliwy dla większości zawodników. Trzeciego dnia regat rozegrane zostały trzy wyścigi przy stosunkowo słabym wietrze, ale za to dość stabilnym. Na ostatni dzień regat organizatorzy zostawili jeden wyścig, był on zaplanowany na godzinę, 10 ale z powodu braku wiatru start do niego odbył się dopiero o11:20, w czasie tego wyścigu wiatr potrafił zmieniać kierunek o 90 stopni w ciągu krótkiej chwili, sprawiło to, że w czołówce pojawiały się osoby zazwyczaj w niej nie pływające. O 15 odbyło się zakończenie regat zawodnicy, którzy zajęli miejsca w pierwszej trójce otrzymali nagrody i tak zakończyły się pierwsze w tym roku regaty. W poszczególnych klasach tak przedstawiały się wyniki: Kl. Laser: 1.Krzysztof Dąbkowski MKS Dwójka Warszawa 11 pt. 2.Mariusz Piecha RKS Energetyk Rybnik 15 pt. 3.Jan Kaliński MKS Dwójka Warszawa 21 pt.

W klasie Laser wszystkie rozstrzygnęło się jeszcze przed ostatnim dniem regat, bezkonkurencyjny okazał się mój klubowy kolega Krzysztof Dąbkowski, który po wygraniu 5 z pierwszych sześciu wyścigów (w tym dwóch na nartach) był już prawie pewnym zwycięzcom, drugie miejsce również bez najmniejszych problemów zajął Mariusz Piecha, który w czasie Regat wykorzystał przepustkę z wojska...Trzecie miejsce zapewniłem sobie już po 8 wyścigach, ale strata do pierwszej dwójki była znaczna. W 9 wyścigu walkę o zapewnienie pierwszego miejsca w bezpośrednim pojedynku pomiędzy zawodnikami z Warszawy i Rybnika wykorzystał 4 w ogólnej klasyfikacji Andrzej Niziński z GZKS Sośnica Gliwice, który wygrał ten wyścig, również w ostatnim wyścigu okazał się on najlepszy (przy bardzo zmiennym wietrze miał sporo szczęścia) Na nartach bez konkurencyjni okazali się zawodnicy z Warszawy (w tym ja) Ja zająłem 2 drugie miejsca a Krzysiek 2 pierwsze.

Kl. Laser Radial 1.Miłosz Landowski YC Beskid Nowy Sącz 12 pt. 2.Artur Beck KS Spójnia Warszawa 26 pt. 3.Jonasz Stelmaszyk KS Spójnia Warszawa 27 pt.

Tutaj i na wodzie i na nartach zawody zdominował jeden zawodnik: Miłosz Landowski, wygrał z ogromną przewagą (14 punktów), o drugie miejsce do ostatniego wyścigu walczyło dwóch zawodników ze Spójni Warszawa, lepszy okazał się Artur Beck, który w ostatnim wyścigu zajmując 2 pozycje zapewnił sobie 2 miejsce w klasyfikacji generalnej. Pierwsza trójka miała znaczną przewagę, 4 miejsce zajął również zawodnik Spójni Warszawa Grzegorz Czarkowski. Na uwagę zasługuje również niespodziewane zwycięstwo Adama Kostrzewskiego z Energetyka Rybnik w ostatnim wyścigu, znając akwen przy odrobinie szczęścia wygrał wyścig, choć w ogólnej klasyfikacji zajął dalekie ósme miejsce.

Kl. Europa 1.Katarzyna Szotyńska AZS UW Warszawa 8 pt. 2.Natalia Kowalska KS Pocztowiec TP S.A. 21 pt. 3.Barbara Strzyżewska ŻLKS Poznań 22 pt.

Bez najmniejszych szans byli tutaj przeciwnicy Katarzyny Szotyńskiej (na zdjęciu), która wygrała 9 z 10 wyścigów!!! Wygrała regaty we wspaniałym stylu a innym pozostała walka resztę pozycji, choć i tu liczyło się tylko kilkoro startujących, walka o drugie miejsce rozegrała się między trzema zawodniczkami najgorsze dla sportowca 4 miejsce ze stratą jedynie 2 punktów do drugiej Natalii Kowalskiej zajęła zawodniczka Spójni Warszawa Zuzanna Gładysz, reszta zawodników w tej klasie dużo traciła do ww. czwórki.

Kl. Optymist 1.Ogrodnik Piotr UKŻ Horn Kraków 19 pt. 2.Piecha Filip RKS Energetyk Rybnik 27 pt. 3.Olsanova Lucia YC Matin 30 pt.

I tu zwycięzca był bezapelacyjny wygrał 10 letni zawodnik z Krakowa. Optymist był jak zwykle najliczniej obsadzoną klasą. Startowało w nie 30 zawodników z 3 krajów.