Start!  |   Wydarzenia  |   Pliki  |   Video  |   Forum  |   Szkolenie  |   Galeria  |   Zawodnicy  |   Linki  |   O nas
5.6.2020

 


22:43:00 4.5.2004
Sopot Match Racing - start!  //  Puchar Prezydenta Sopotu


Chcesz dostawać powiadomienia o nowych artykułach na sails.pl?
Kilknij tutaj!!!

  

Z dumą donosimy, że w długi weekend ruszyła działalność Sopot Match Racing Center - mariny przy sopockim molo. Rankiem 1 maja przy ostrodze molo zacumowały cztery łódki klasy 730, na których odbyły się matchracingowe regaty o Puchar Prezydenta Sopotu. Pan Jacek Karnowski był też na konferencji prasowej, która poprzedziła start regat. Razem z Przemysławem Tarnackim, dyrektorem sportowym SMRC, zarazem 36. sternikiem matchracingowym na świecie, usiedli na słynnej białej ławce sopockiego molo. Z widokiem na ostrogę, przy której kołysały się już łódki, opowiadali o marinie i regatach - także tych najważniejszych, wrześniowych, o punkty do Pucharu Świata w match racingu. Match racing przybliżył nam - jak zwykle ciekawie - dziennikarz "Żagli" i żeglarz Dominik Życki. Dużo pytano o przyszłość związaną ze sprowadzeniem do Polski elitarnego cyklu Swedish Match Tour. Z prezydentem Karnowskim była córeczka Asia, która, choć mocno zawstydzona, przyznala, że sama też żegluje. Potem prezydent i Tarnacki otworzyli szampany i wszyscy goście - oprócz Asi - wznieśli toast za inaugurację SMRC i Polskę, w zwłaszcza Sopot, w Unii Europejskiej. Na maszty przy molo wciągnięto flagi: Uni Europejskiej, Sopotu i Sopot Match Racing Center, które łopotały na wietrze. Przez cały dzień obok białej ławki stały wizualizacje: ostatecznego wyglądu mariny, który powinna osiągnąć za dwa lata, oraz baru, który wedle planu zagospodarowania przestrzeni, stanie niebawem na plaży przy molo, by służyć żeglarzom z SMRC i nie tylko.

Najważniejsze były żagle. Na wodzie wiatr czuć aż za dobrze. Łódką szarpie, ale zaraz łapiemy równowagę, wiatr w żagle i płyniemy ostrym halsem. Nagle zwrot. Nasz przeciwnik robi to samo, bo właśnie walczymy o jak najlepszą pozycję na lini startu. To znaczy walczy trzyosobowa załoga pod wodzą Bohdana Goralskiego: wielokrotnego medalisty mistrzostw Polski w żeglarstwie olimpijskim, członka załogi jachtu BIG Gemini i MK Cafe Sailing Team, utytułowanego zawodnika w klasie Micro - ja jestem zbędnym balastem i tylko wyglądam z kokpitu. Widać stąd dobrze, dlaczego match racing nazywany jest boksem na wodzie. Łódki płyną bardzo blisko siebie, wręcz ocierają się wzajemnie, dużo jest krzyku, czasem nawet sugerowania sędziemu. Zresztą właśnie wpadliśmy na rywala, ale sugerowanie nie pomoże - w górze żółta flaga, co oznacza karę w postaci obowiązkowego piruetu na trasie. To powoduje stratę do rywala, która pogłębiają jeszcze drobne błędy załogi: a to uciekła lina z bloczka, a to żagiel nie pracuje, a to manewr był spóźniony. "Brak treningów" powiedzą mi potem na brzegu żeglarze z ekipy Goralskiego, dla których tak naprawdę to pierwszy start w sezonie. Ale moje kilogramy także nie pomogły: "Gdybyś chociaż balastował". W regatach match-racingowych o Puchar Prezydenta Miasta Sopotu Pana Jacka Karnowskiego ekipa Goralskiego zajęła ostatecznie drugie miejsce.

Zwyciężyli Przemysław Tarnacki, Dominik Życki i Marek Stańczyk. To nic dziwnego, jeśli przypomni się osiągnięcia trzech panów w łódce: Tarnacki to mistrz świata w klasie Micro (2000, 2003), mistrz Polski w klasie Micro (1997, 2000, 2001), mistrz Polski w klasie 560 (1998-2000), mistrz Polski w klasie 730 (2002), zwycięzca finału Pucharu Polski (2000, 2001), 36. sternik świata w match racingu; Dominik Życki to wielokrotny medalista mistrzostw Polski w żeglarstwie olimpijskim, olimpijczyk, sparingpartner Mateusza Kusznierewicza, członek Jabłoński Sailing Team (mistrzowie świata w match racingu 2002), członek teamu "Polska1"; Marek Stańczyk to również wielokrotny medalista mistrzostw kraju, jeden z najlepszych sterników meczowych w Polsce. - Wszystkie wyścigi były niezmiernie widowiskowe. Pogoda fantastyczna: wiatr do 4 w skali Beauforta B i pełne słońce. Najważniejsze, że publiczność na molo miała niesamowitą ucztę żeglarską - mówi Tarnacki, zwycięzca regat i dyrektor sportowy Sopot Match Racing Center. Dzień później, podczas regat flotowych (wszystkie jachty płyną razem) o Puchar Przewodniczącego Komisji Sportu Pana Lesława Orskiego, najlepsza okazała się ekipa Bohdana Goralskiego - rewanż więc się udał. Co istotne: dwa wyścigi wokół molo, mimo że w strugach deszczu i przy minimalnym wietrze, zgromadziły dziesiątki kibiców.

Niebawem obok 730 z naklejkami z logo Sopot Match Racing Center na burcie pojawią się śliczne Diamanty 3000 - ich wodowanie zapowiedziano na koniec czerwca. Zapraszamy już teraz.

Pozdrowienia z molo,

Kowalski&Rachoń


Materialy Dobrze Sprasowane
Kowalski&Rachoń
accreditations@op.pl
Warszawa: 601 394 994
Trójmiasto: 508 186 800


upload
wypowiedz się na FORUM
NEWS
 
5.19Polscy Match Racerzy Atakują
5.18Katamarany
5.16Oiler Cup
5.9Żeglarskie mistrzostwa Polski firm budowlanych.
5.9Omega Cup Wdzydze - Otwarcie sezonu
5.7Igrzyska Olimpijskie 2016
5.6Polish Match Tour – pierwsze rozstrzygnięcia!
5.1Zakończyły się regaty o Puchar ARKI
5.1Puchar Arki 2011
4.29Puchar Świata - Hyeres
4.29Zaczyna się piąty sezon POLISH MATCH TOUR. Dwie imprezy na początek!
4.29VI Puchar KS Zatoka Puck
4.206th Université de Nantes Sailing
4.19V Regaty - Memoriał Kpt. Jacka Pawluka / Zawiadomienie
4.19Puchar Komandora JKMW Kotwica
 
© Copyright 2001-2010   sails.pl team
email: do@sails.plhosted by  © no1
Stronę wygenerowano w czasie: 0.197349071503s